Podstawy krojenia, cięcia skóry – narzędzia, techniki i przydatne informacje

Cięcie skóry na tle wielu innych czynności w pracy kaletnika nie wydaje się specjalnie skomplikowane. Wrażenie to bywa jednak pozorne. Jeśli chcesz jeszcze wydajniej pracować ze skórą naturalną, sprawdź nasze porady dotyczące cięcia skóry!

Wybór odpowiednich narzędzi kaletniczych do cięcia skóry

Nawet niewielkie poślizgnięcie linijki może sprawić, że cały projekt nie będzie się już nadawał do danego zastosowania. Cięcie w skórze po prostu musi być idealne – na tej płaszczyźnie nie ma miejsca na kompromisy. Dlatego tak ważne są dwie rzeczy: umiejętności kaletnika oraz jakość narzędzi, z których korzysta.

Istnieje wiele noży do cięcia skóry, a kupując poszczególne materiały w sklepie CraftPoint jesteś w stanie nawet samemu opracować własne ostrze do cięcia. Pamiętaj jednak, że krojenie skóry nie może być wykonywane pierwszym-lepszym ostrzem. Kluczowe jest to, by wybrać narzędzie dokładnie do danego kawałka skóry.

Im bardziej miękka i cienka skóra, tym bardziej będzie się ciągnąć w trakcie wykrawania. Do takich projektów używaj noży, które mają niski opór. W przeciwnym razie będzie wyższe ryzyko stworzenia nierównej linii, czego wszyscy chcielibyśmy uniknąć. Rozważ także wyposażenie swojego warsztatu w kilka różnych podstawek i/lub mat do wykrawania skóry.

Do bardzo cienkich skór dobrze jest używać noży japońskich i noży obrotowych. Te drugie praktycznie nie mają oporu, więc delikatne płaty nie będą nam się przesuwały w trakcie wykonywania czynności. Z kolei noże japońskie są idealne do wykańczania cienkich materiałów. Pamiętaj o tym, że ze względu na swoje właściwości skóra najintensywniej wyciąga się pod koniec cięcia. Docisk nożem japońskim zabezpieczy projekt przed konsekwencjami tego zjawiska.

Strefa polskiego makera

Polecane wpisy

Polecane produkty

PRODUKTY

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ

WYKOŃCZENIE KRAWĘDZI SKÓRY

NARZĘDZIA DO OBRÓBKI SKÓRY

OFERTA SKÓR

NITY I NAPY

PASY ZE SKÓRY

KNIFEMAKING

Scroll to Top