Podstawy krojenia, cięcia skóry – narzędzia, techniki i przydatne informacje

Cięcie skóry na tle wielu innych czynności w pracy kaletnika nie wydaje się specjalnie skomplikowane. Wrażenie to bywa jednak pozorne. Jeśli chcesz jeszcze wydajniej pracować ze skórą naturalną, sprawdź nasze porady dotyczące cięcia skóry!

Wybór odpowiednich narzędzi kaletniczych do cięcia skóry

Nawet niewielkie poślizgnięcie linijki może sprawić, że cały projekt nie będzie się już nadawał do danego zastosowania. Cięcie w skórze po prostu musi być idealne – na tej płaszczyźnie nie ma miejsca na kompromisy. Dlatego tak ważne są dwie rzeczy: umiejętności kaletnika oraz jakość narzędzi, z których korzysta.

Istnieje wiele noży do cięcia skóry, a kupując poszczególne materiały w sklepie CraftPoint jesteś w stanie nawet samemu opracować własne ostrze do cięcia. Pamiętaj jednak, że krojenie skóry nie może być wykonywane pierwszym-lepszym ostrzem. Kluczowe jest to, by wybrać narzędzie dokładnie do danego kawałka skóry.

Im bardziej miękka i cienka skóra, tym bardziej będzie się ciągnąć w trakcie wykrawania. Do takich projektów używaj noży, które mają niski opór. W przeciwnym razie będzie wyższe ryzyko stworzenia nierównej linii, czego wszyscy chcielibyśmy uniknąć. Rozważ także wyposażenie swojego warsztatu w kilka różnych podstawek i/lub mat do wykrawania skóry.

Do bardzo cienkich skór dobrze jest używać noży japońskich i noży obrotowych. Te drugie praktycznie nie mają oporu, więc delikatne płaty nie będą nam się przesuwały w trakcie wykonywania czynności. Z kolei noże japońskie są idealne do wykańczania cienkich materiałów. Pamiętaj o tym, że ze względu na swoje właściwości skóra najintensywniej wyciąga się pod koniec cięcia. Docisk nożem japońskim zabezpieczy projekt przed konsekwencjami tego zjawiska.

Do grubych skór wołowych i innych zastosuj noże czołowe i okrągłe. Są to bardzo wszechstronne narzędzia kaletnicze. Wielu kaletników rekomenduje także użycie ostrzy typu X-Acto, wykorzystywanych powszechnie takżę w modelarstwie. Pomimo dużej ostrości i impaktu nie dla każdego będą one wygodnym rozwiązaniem, wymagają sporej siły docisku.

Punktowanie skóry naturalnej

Kolejnym ważnym aspektem w temacie tego, jak prawidłowo wykrawać skórę naturalną, jest punktowanie skóry. Punktowanie to zaznaczanie wybranego obszaru na materiale, które pomoże nam w trakcie krojenia. Regularne punktowanie uczy dokładności. Z czasem, gdy będziemy mieli już za sobą setki takich czynności, nasze oko samo wprawi się w dostrzeganie i odróżnianie linii równych od nierównych. Sprzyja to tworzeniu precyzyjnych cięć, które pomoże później w polerowaniu i zszywaniu prostych linii.

Skuteczne przycinanie rogów skóry

Krawędzie i rogi skóry to bardzo trudne płaszczyzny do pracy. Również bardziej zaawansowane osoby mogą mieć z nimi trudności. Możemy wyróżnić wiele technik umożliwiających precyzyjny wykrawanie rogów, tworzenie zaokrągleń czy kątów. Najważniejsza porada w tym zakresie dotyczy jednak sposobu trzymania ostrza tnącego. Nóż kaletniczy trzymaj przede wszystkim prostopadle. W przeciwnym razie Twoje cięcia będą wyglądały jak proste, ale po dokładnym sprawdzeniu zobaczysz, że to tylko iluzja. Prostopadłe trzymanie noża umożliwia dokładne wyrównywanie krawędzi i zmniejsza czas na szlifowanie skóry w trakcie nagniatania. Unikaj nadmiernego wyciągania ręki w trakcie cięcia i zawsze zachowaj kontrolę wzrokową, bo ręka naturalnie może zacząć skręcać. Nawet drobny skręt będzie, niestety, widoczny na naszym dziele. Opanowanie sztuki wykrawania skóry w rogach i na krawędziach do perfekcji to proces, na który na spokojnie możesz przeznaczyć kilka lat ćwiczeń!

Nóż do cięcia skóry zawsze musi być naostrzony

Jeśli gotujesz, to prawdopodobnie wiesz, jak ważne jest to, aby korzystać tylko z ostrych noży. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że większość wypadków zdarza się w trakcie korzystania z tępych narzędzi. W przypadku cięcia skór licowych korzystanie z naostrzonego noża kaletniczego jest kluczowe pod każdym względem. Trudno nawet oddać słowami to, jak bardzo jest to ważne.

Dbanie o posiadanie zawsze idealnie naostrzonej klingi zapewni Ci widoczną poprawę we wszystkich wykonywanych czynnościach. Ograniczysz ryzyko wykonania niechlujnych cięć. Zyskasz znacznie większą precyzję. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nóż powinno się ostrzyć przed każdym użyciem. Według niektórych szkół warto to nawet robić dwukrotnie – po wykrawaniu i przed kolejnym krojeniem.

Sprawdź już teraz wszystkie powyższe metody. Przekonaj się, w jakim stopniu podniosą osiągane przez Ciebie rezultaty!

Strefa polskiego makera

Polecane wpisy

Polecane produkty

PRODUKTY

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ

WYKOŃCZENIE KRAWĘDZI SKÓRY

NARZĘDZIA DO OBRÓBKI SKÓRY

OFERTA SKÓR

NITY I NAPY

PASY ZE SKÓRY

KNIFEMAKING

Przewiń do góry