Jak barwić skórę naturalną? Poradnik krok po kroku

Jeśli jesteś początkującym kaletnikiem, to z pewnością oprócz wykrawania i zszywania skóry myślałeś o tym, jak profesjonalnie powinno się barwić ten szlachetny materiał. W tym miniporadniku znajdziesz kilka przydatnych informacji, które przydadzą się na start! 

Podstawowe informacje o barwieniu skóry

Proces farbowania skóry naturalnej nie jest szybki, ani łatwy. Zabarwienie skóry licowej można osiągnąć na kilka sposobów, przy czym każda technika ma swoje wady i zalety. Wiele zależy od umiejętności i narzędzi, ale także konkretnego celu. Jednymi z popularniejszych trudności są czynności związane z równomiernymi położeniem barwnika na skórze. Nie lada dylematem jest sam wybór barwników.

Poniżej przedstawiamy jeden ze sposobów na barwienie skóry. Wszystkie nasze doświadczenia pogrupowaliśmy w kilka punktów – swego rodzaju kroków, które kolejno musisz wykonać. Przetestuj w wolnej chwili tę metodę – a nuż przyniesie Ci mnóstwo nowych inspiracji!

  1. Przygotowania wstępne

Barwienie skóry naturalnej to wymagający proces. Niektórych rodzajów błędów nie można później cofnąć. Z tego powodu postaraj się od początku zachować jak największą czujność i dokładność.

Zaczynamy od przygotowania miejsca do farbowania skóry. Pomieszczenie powinno być dobrze przewietrzone. Opary barwników olejowych są szkodliwe dla naszego zdrowia, dlatego warto dodatkowo wyposażyć warsztat w dobry wentylator. Pomocna będzie też odpowiednia maseczka z filtrem. Punktem obowiązkowym jest założenie rękawic ochronnych.

  1. Przygotuj skórę

Każda skóra garbowana roślinnie, które wcześniej nie była ani woskowana, farbowana, może być prawie że dowolnie barwiona. Wosk i farba uniemożliwiają ten proces, ponieważ wtedy barwnik po prostu nie będzie w stanie wniknąć w skórę.

Warto także rozważyć jakość skóry. Najwyższej jakości skóra licowa będzie najbardziej prestiżowym wyborem, ale z drugiej strony będzie trudniejsza do obróbki. Wynika to z wierzchniej warstwy, która będzie miała drobne nierówności. Trzeba więc przygotować się wówczas na to, że taka skóra zabarwiona samemu może nie być idealnie równomiernie pokryta barwnikiem (chyba, że użyjesz metody przemysłowej, polegającej na całkowitym zanurzeniu wyrobu w farbie, jednak ta technika też ma swoje oczywiste wady).

Przed dalszymi krokami dokładnie wytrzyj i wyczyść skórę szmatką. Przyjrzyj się zwłaszcza rogom i krawędziom, na których mogły się zgromadzić różne niedoskonałości i kurz. Szybkie przetarcie suchą szmatką przed farbowaniem pomoże uzyskać równą fakturę. Jeśli używany przez Ciebie materiał był wcześniej olejowany, konieczne będzie zastosowanie odtłuszczacza (np. Fiebings) i dodatkowe odczekanie po całym procesie.

  1. Wybierz odpowiedni barwnik

Do farbowania skóry licowej garbowanej roślinnie możemy użyć któregoś z dwóch rodzajów dedykowanych barwników:

  • barwniki na bazie oleju,
  • barwniki na bazie wody.

Obydwa rodzaje mają swoje wady i zalety. Trzeba pamiętać o tym, aby zanadto nie rozwarstwiać barwników, jeśli chcemy uzyskać jednolitą farbę. Do rozcieńczania barwnika stosujemy wodę – w przypadku barwników na bazie wody, albo specjalnych reduktorów olejowych – do produktów na bazie olejów. Pamiętaj, że zastosowanie wielu warstw barwnika wodnego może bardziej wysuszyć płat skóry. Niemniej jednak obydwa rodzaje są popularne. Wysokiej jakości barwniki do skóry znajdziesz w odpowiedniej kategorii naszego sklepu CraftPoint.

  1. Nałóż warstwę podkładową na skórę

Podkład powinniśmy zastosować praktycznie zawsze. Tworzy go pierwsza warstwa barwnika. W większości przypadków jedyne, czego potrzebujesz, to kawałek bawełnianej szmatki lub gąbki. Zanurz ją dokładnie w barwniku i zacznij delikatnie wcierać w skórę ruchami okrężnymi. Bardzo ważne jest to, aby nie przyciskać szmatki z farbą do skóry – spowodowałoby to dodatkowy efekt “odgniecenia” farby (na skutek chwilowego wgniecenia się części skóry).

Nakładaj barwnik ruchami okrężnymi od lewej do prawej strony i pozostaw do całkowitego wyschnięcia. Jeżeli Twój obszar barwienia (kawałek skóry) jest duży, będzie potrzebował kilkukrotnie namaczać szmatkę w barwniku. Jeśli barwisz kawałek skóry na pasek lub portfel, to jedna seria na tym etapie powinna wystarczyć.

Powinieneś pamiętać także o tym, by – pod żadnym pozorem! – nie unikać krawędzi. Najlepiej przejeżdżaj szmatką równo, bo na tym etapie jeszcze nie chodzi o to, aby każdy szczegół pokryć dokładnie. Natomiast kluczowe jest to, by krawędzie też zostały pokryte farbą.

  1. Nałóż drugą i trzecią warstwę barwnika

Ten krok składa się z dwóch praktycznie identycznych kroków, jak poprzedni. Z tego powodu nie będziemy rozpisywali się tutaj dłużej.

Nałóż drugą warstwę, zaczynając od strony przeciwnej (prawej). Potem znowu pozostaw całość do wyschnięcia. Następnie, gdy skóra jest sucha, zacznij jeszcze raz od lewej strony. Nie pomijaj krawędzi, boków i przekątnych. Znowu pozostaw do wyschnięcia. W ten sposób mamy solidną, ale nie za grubą warstwę i zyskujemy pewność, że skóra jest pokryta ze wszystkich stron.

  1. Wykończenie

Gdy ostatnia farba wyschnie, to znak, że pozostał jeszcze jeden, ostatni krok do zrobienia. Chodzi o wykończenie. Nie możesz pominąć tego etapu, ponieważ wówczas farba będzie przechodziła na inne przedmioty, których dotknie skóra. Polecanym produktem jest Tan Kote od Fiebings. To wysokiej jakości produkt wykończeniowy do stosowania po samodzielnym barwieniu skóry. Znajdziesz go w wersji matowej i błyszczącej – wybór zależy od Ciebie. Co do zasady sposób nakładania nie różni się od wcześniejszego nakładania barwnika. Również obowiązują okrężne ruchy. Uważaj, aby nie przesadzić i nie dać zbyt wiele tego środka.

Już całkowicie ostatni etap to polerowanie, ale z pewnością wiesz już, jak należy je wykonać. Po wypolerowaniu masz perfekcyjnie zabarwiony kawałek skóry, który w żaden sposób nie traci na swoich fenomenalnych właściwościach. Wypróbuj metody opisane w tym poradniku i sprawdź, czy są skuteczne.

Strefa polskiego makera

Polecane wpisy

Polecane produkty

PRODUKTY

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ

WYKOŃCZENIE KRAWĘDZI SKÓRY

NARZĘDZIA DO OBRÓBKI SKÓRY

OFERTA SKÓR

NITY I NAPY

PASY ZE SKÓRY

KNIFEMAKING

Przewiń do góry