Narzędzia do cięcia i wycinania skóry

Wraz z przygotowywaniem produktów ze skóry naturalnej, czy to w projektach rymarskich, szewskich czy kaletniczych, konieczna jest znajomość wykrawania skóry. Najważniejszym czynnikiem jest wprawa kaletnika – zwłaszcza widać to na przykładzie wycinania łuków w  skórze. Niemniej istotne są jednak narzędzia, których używamy.

Czym najlepiej wykrawać skórę?

Odpowiedź na to pytanie jest tylko z pozoru prosta. Wycinanie skóry najlepiej robić przy użyciu tego, czego potrzebuje indywidualny projekt i co służy nam najlepiej. Wiele zależy od rodzaju skóry i jej grubości. Nóż do cięcia skóry grubej może być zakrzywiony lub prosty. Może być masywny, zwłaszcza do materiałów grubych, np. nóż do skóry typu skindhuset, może to być nóż typu japońskiego. Wśród kaletników popularne są też noże introligatorskie. To tanie i skuteczne rozwiązanie w wielu w przypadkach. Nożyk introligatorski pozwala na zachowanie wysokiej precyzji i przydaje się, gdy tniemy drobne elementy. Do szczegółowych zastosowań warto wykorzystać dedykowane narzędzia, np. wybijak do otworów w skórze. Taki wybijak zapewni równe zrobienie linii szwów z otworami.

Profesjonalne noże kaletnicze i nie tylko

Jak widać na powyższych przykładach, to zastosowanie, wraz z indywidualnymi preferencjami, decydują o tym, jakich narzędzi użyje się do procesu wycinania skóry. Z tego powodu w tej kategorii znajdziesz różnego rodzaju produkty – zarówno proste nożyki introligatorskie, jak i zaawansowane, profesjonalne noże kaletnicze. Zapoznaj się ze wszystkimi produktami już teraz!

Czym ciąć skórę naturalną?

Sposobów na cięcie skóry naturalnej jest wiele. Na wstępie należy nadmienić, że niezależnie od wyboru narzędzia do cięcia skóry powinno być ono bardzo ostre. Zabezpieczy to skórę przed postrzępieniem i zagwarantuje perfekcyjne wycięcie wymierzonego kawałka skóry. Najbardziej popularnymi narzędziami do skóry są nożyki introligatorskie, noże japońskie czy nawet strap cuttery do wycinania pasów ze skóry. Wybór narzędzia zależy od rodzaju ciętej skóry i indywidualnych preferencji kaletnika.

Czym jest nóż do skóry?

Nóż do skóry jest narzędziem przeznaczonym do cięcia i obrabiania jednego z najbardziej szlachetnych materiałów na świecie. Dobry nóż do skóry powinien być ostry i w łatwy sposób przecinać skórę na określone części. Dzięki temu kaletnik będzie mógł otrzymać perfekcyjny kawałek skóry, z którego wykona określone projekty. Rodzajów noży do skóry jest wiele – ręcznie robione noże do skóry, nożyki introligatorskie czy noże japońskie.

Czym jest nożyk introligatorski?

Nożyk introligatorski jest jednym z tańszych, ale bardzo skutecznych rodzajów narzędzi do cięcia skóry. Jest najbardziej ceniony w przypadku precyzyjnego docinania kawałka skóry w celu uzyskania perfekcyjnie gładkiej krawędzi. Najbardziej przydaje się podczas chęci uzyskania precyzyjnych ruchów przy cięciu niewielkich elementów. Nie wymaga ostrzenia, ponieważ posiada wymienne ostrza łamane, które po stępieniu po prostu się odrywa od reszty i uzyskuje świeżą, ostrą końcówkę.

Czy skalpel nadaje się do skór naturalnych?

Skalpel jest dość niekonwencjonalnym narzędziem jeżeli chodzi o obróbkę skórną. Mimo wszystko wielu kaletników ochoczo korzysta z jego usług. Skalpel z przeznaczeniem kaletniczym jest położony na wygodnej rączce przez co kaletnik może zachować maksymalną precyzję wykonywanych ruchów jednocześnie dbając o swoje bezpieczeństwo. Ze względu na wysoki poziom ostrości i cienkie ostrze tak naprawdę bardzo dobrze nadaje się do cięcia skóry oraz wycinania papierowych wzorów.

Czym jest nóż japoński do skóry?

Japoński nóż do cięcia skóry jest bardzo ostrym narzędziem, które często posiada specjalistyczne zakrzywienia. Ze względu na swoją budowę i rozmiary najlepiej nadaje się w przypadku cięcia skór grubych. Wcześniej wspomniane zakrzywienie ułatwia kaletnikowi całą pracę. Dodatkowo ostrze ułożone jest na wygodnej rączce przez co wielu kaletników wykorzystuje noże japońskie do precyzyjnego cieniowania.

Scroll to Top