Narzędzia do cięcia i wycinania skóry

Wraz z przygotowywaniem produktów ze skóry naturalnej, czy to w projektach rymarskich, szewskich czy kaletniczych, konieczna jest znajomość wykrawania skóry. Najważniejszym czynnikiem jest wprawa kaletnika – zwłaszcza widać to na przykładzie wycinania łuków w  skórze. Niemniej istotne są jednak narzędzia, których używamy.

Czym najlepiej wykrawać skórę?

Odpowiedź na to pytanie jest tylko z pozoru prosta. Wycinanie skóry najlepiej robić przy użyciu tego, czego potrzebuje indywidualny projekt i co służy nam najlepiej. Wiele zależy od rodzaju skóry i jej grubości. Nóż do cięcia skóry grubej może być zakrzywiony lub prosty. Może być masywny, zwłaszcza do materiałów grubych, np. nóż do skóry typu skindhuset, może to być nóż typu japońskiego. Wśród kaletników popularne są też noże introligatorskie. To tanie i skuteczne rozwiązanie w wielu w przypadkach. Nożyk introligatorski pozwala na zachowanie wysokiej precyzji i przydaje się, gdy tniemy drobne elementy. Do szczegółowych zastosowań warto wykorzystać dedykowane narzędzia, np. wybijak do otworów w skórze. Taki wybijak zapewni równe zrobienie linii szwów z otworami.

Profesjonalne noże kaletnicze i nie tylko

Jak widać na powyższych przykładach, to zastosowanie, wraz z indywidualnymi preferencjami, decydują o tym, jakich narzędzi użyje się do procesu wycinania skóry. Z tego powodu w tej kategorii znajdziesz różnego rodzaju produkty – zarówno proste nożyki introligatorskie, jak i zaawansowane, profesjonalne noże kaletnicze. Zapoznaj się ze wszystkimi produktami już teraz!

Przewiń do góry