Kleje do skóry

Klejenie skóry może być wymagającą czynnością dla początkujących miłośników kaletnictwa. Wymaga odpowiedniej znajomości sposobów łączenia tego szlachetnego materiału i oczywiście… dobrze dobranego kleju. Jaki klej do skóry warto wybrać? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – wszystko zależy od szczegółowego sposobu przeznaczenia.

Najbardziej uniwersalne są kleje szewskie, które idealnie nadają się do łączenia materiałów skórzanych. Substancje do wszechstronnego użytku najczęściej są oznaczone jako kleje do skóry i do gumy (choć nie zawsze). Spokojnie można ich użyć do zdartej podeszwy czy odłączonej cholewki. Również w branży kaletniczej i rymarskiej są to produkty praktycznie powszechnie używane, do czego przyczynia się zarówno ich uniwersalność, jak i niska cenaklej szewski, jednak tubka, to nigdy nie jest dużym kosztem.

Jaki klej do skóry naturalnej? Główne rodzaje wykorzystywane w kaletnictwie

Zastanawiając się, gdzie kupić klej szewski i czy na pewno będzie to dobry wybór, warto zwrócić uwagę na skład chemicznych takich produktów. To on podpowie nam bowiem, czy będzie to właściwa decyzja.

Spośród najbardziej popularnych klejów do szycia skóry naturalnej wyróżnia się dwie grupy: kleje poliuretanowe i preparaty butaprenowe. Te pierwsze zapewniają sztywne połączenie, nie tylko skóra-skóra, ale również skóry z innymi materiałami – plastikami, gumami, elementami drewnianymi i syntetycznymi. Gorsze odpowiedniki mogą mieć problemy ze wsiąkaniem, dlatego ważne jest, by wybierać spośród sprawdzonych produktów.

Poliuretany to generalnie super mocne kleje do skóry. Sprawdzając zresztą skład klasycznego kleju szewskiego, przekonamy się, że zazwyczaj jest to właśnie poliuretan (poliuretan termoplastyczny, czasem mieszanina z toulenem i acetonem). Charakterystyczne dla klejów szewskich poliuretanowych jest to, że w celu zapewnienia faktycznie bardzo solidnego łączenia należy posmarować obydwie powierzchnie i przed dociśnięciem ich poczekać określony czas (informacja powinna być na opakowaniu). Dopiero po upływie tego czasu trzeba złączyć powierzchnie ze sobą.

Drugim wariantem są kleje butaprenowe, które nomen omen także są uznawane za kleje szewskie do skóry i trudno się temu dziwić. Butapreny to przede wszystkim kleje do skóry elastyczne, które są bardzo uniwersalne i praktyczne. Łatwo się z nich korzysta, dobrze wsiąkają, są bardzie popularne w powszechnym zastosowaniu w porównaniu do klejów szewskich poliuretanowych.

Dobry klej do skóry to podstawa udanej pracy kaletniczej

Klejenie skóry może być bardzo przyjemną czynnością, jeśli wyposażymy się w narzędzia, które pracują dla nas bezproblemowo. Właśnie takie są dobre kleje szewskie, butapreny i poliuretany, które przygotowaliśmy w tej kategorii sklepu CraftPoint. Wybierając któryś z prezentowanych artykułów, masz pewność, że kupujesz najwyższej jakości produkt dostępny w bardzo konkurencyjnej, atrakcyjnej cenie. Już teraz zapoznaj się z naszymi klejami do skóry i wybierz któryś do swojego projektu.

Scroll to Top