Jak dobrać grubość skóry do projektu?

Nie tylko początkujący kaletnicy stają przed niełatwym wyborem grubości skóry. Poszczególne projekty będą wymagały materiału o różnej grubości. W jaki sposób można dobierać skórę do swojego projektu i czym się kierować? Poniżej przedstawiamy kilka uniwersalnych porad kaletniczych.

Ustalenie, jakiej grubości powinien być używany kawałek skóry, jest nie lada problemem. Wbrew pozorom na polskim rynku kaletniczym jest znacznie łatwiej pod tym względem, niż za granicą. W tradycji anglosaskiej kawałki skóry mierzone są w uncjach, dlatego początkujący kaletnicy muszą najpierw poznać, jak wygląda korelacja między wagą a grubością skóry. W Polsce jest łatwiej – szlachetny materiał dostępny jest w pożądanych przedziałach grubości.

Najpopularniejsze rodzaje grubości skóry naturalnej i zastosowanie

Przy wyborze skóry należy zwrócić uwagę na jej rodzaj (np. naturalna skóra bydlęca) oraz technikę garbowania, np. skóra garbowana chemicznie lub skóra garbowana roślinnie. Grubość materiału jest kolejnym kluczowym kryterium wyboru, które trzeba wziąć pod uwagę. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze przedziały grubości skóry do projektów i ich przykładowe zastosowanie.

skóra 1.2 mm – najcieńsza skóra używana jest do projektów kaletniczych, które wymagają zastosowania delikatnego i lekkiego materiału. Z tego typu skóry można wykonywać lekkie maski ze skóry, etui, woreczki. Skóra o grubości ok. 1.2 mm będzie też idealna do innych projektów jako element wykończenia, np. niedużych kieszeni wewnętrznych eleganckiej neseserki. Rozmiar ten nada się również do szycia portfeli.

skóra 1.3 mm – 2.0 mm – ten przedział grubości skóry wykorzystywany jest często do tworzenia portfeli, kopertówek na monety, okładek skórzanych, lekkich, mniejszych torebek, jak i etui. Jest to także idealny materiał wykończeniowy do wyścielania przestrzeni wewnętrznej poszczególnych wyrobów galanteryjnych.

skóra 2.0 mm – 2.5 mm – grubsza, bardziej wytrzymała skóra, z powodzeniem jest używana do tworzenia skórzanych, wąskich pasów, futerałów skórzanych i innych elementów. Bardzo uniwersalny przedział grubości, który nie obciąży jeszcze znacznie docelowego wyrobu, ale zapewni wysoki stopień odporność. Z tego powodu skóra 2.0 mm – 2.5 mm jest często wykorzystywana do produkcji skórzanych kabur i pochew na noże oraz siekierki. Tworzy się z niej także damskie torebki skórzane.

skóra 2.5 mm – 3.0 mm – idealna do podobnych zastosowań, co skóra z niższego przedziału grubości. Rekomendowana wówczas, gdy kaletnik akceptuje nieco wyższą wagę ogólną finalnego produktu, ale pragnie wzmocnionej konstrukcji.

skóra 3.0 mm – 3.5 mm – to standardowo najgrubszy popularny wariant skóry naturalnej. Powszechnie używany do craftowania wytrzymałych, silnych pasów skórzanych, tworzenia sztywnych kabur i pochew. Waga skóry umożliwia tworzenie najbardziej stabilnych i odpornych mechanicznie artykułów skórzanych.

W ofercie naszego sklepu znajduje się również skóra w przedziale 4.5-5mm, która idealnie nada się na większe kabury do broni oraz pochwy na noże.

Jaką skórę wybrać na portfel i inne wyroby skórzane? Często pojawiające się pytania

Najpopularniejszymi wyrobami skórzanymi tworzonymi przez pasjonatów kaletnictwa są m.in. portfele, pochwy na noże i kabury. W formie pytań i odpowiedzi podpowiadamy poniżej, jaki rodzaj materiału dobrać do danego zastosowania.

Jaka skóra na portfel? – W zależności od modelu portfele wykonuje się ze skóry 1.2 mm – 2.5 mm.

Jaka skóra na pochwę na nóż? – Wiele zależy od noża (lub innej broni białej) i jego rozmiarów. Małe nożyki, scyzoryki taktyczne i podobne mogą mieć pochwy wykonane ze skóry cienkiej. Standardowo jednak używa się grubsze skóry, np. z przedziału 2.0 mm – 3.0 mm i więcej.

Jaka skóra na kaburę na pistolet? – Dobra skóra na kaburę musi być odpowiednio grubsza. Zwykle zaleca się wybór skóry naturalnej o grubości ok. 3.0-5.0 mm.

Wybór grubości skóry – każdy projekt jest inny

Powyższa rozpiska przedstawia standardową charakterystykę i zastosowanie poszczególnych skór pod względem ich grubość. Praktyka kaletnictwa craftowego pokazuje jednak, że każdy projekt jest inny. Przykładowo, to, jaką skórę na portfel wybierzemy, będzie miało wpływ na elastyczność, wytrzymałość i ciężkość wyrobu. Choć zaleca się użycie skóry średniej lub cienkiej, jeśli tylko mamy taką fantazję, można zastosować skórę grubą. Jedyną wadą takiego rozwiązania będą trudności techniczne. Pamiętajmy, że dobór grubości i rodzaju skóry zależy od nas i naszej ostatecznej wizji. Jeśli wykonujemy coś niestandardowego, oryginalnego to dobór niestandardowej grubości skóry może nam pomóc uzyskać jeszcze bardziej niezwykły efekt końcowy.

Strefa polskiego makera

Polecane wpisy

Polecane produkty

PRODUKTY

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ

WYKOŃCZENIE KRAWĘDZI SKÓRY

NARZĘDZIA DO OBRÓBKI SKÓRY

OFERTA SKÓR

NITY I NAPY

PASY ZE SKÓRY

KNIFEMAKING

Scroll to Top