Igły do szycia skóry

Igła to podstawowe narzędzie, w które należy się wyposażyć, myśląc o tworzeniu galanterii skórzanej, pochew do noży czy siekierek i innych eleganckich, skórzanych akcesoriów. Ze względu jednak na to, że skóra naturalna jest materiałem znacznie bardziej twardym od tkanin, niezbędny jest wybór odpowiedniej igły.

Igły do szycia skóry charakteryzują się wytrzymalszą konstrukcją i ostrzej zakończonym ostrzem, czasem nieco spłaszczonym. Taka konstrukcja umożliwia łatwiejsze przechodzenie igły przez skórę. Gruba igła do szycia skóry powinna być odpowiednio wyprofilowana. Pozostałe aspekty zależą już od konkretnego rodzaju igły do skóry.

Rodzaje igieł do szycia skóry – rozróżnienie branżowe

Chociaż artykuły te są do siebie podobne, to często rozróżnia się igły dedykowane do poszczególnych rozwiązań. Można więc między innymi wyróżnić następujące narzędzia:

  • igły kaletnicze,
  • igły rymarskie,
  • igły szewskie,
  • igły szwalnicze,
  • igły do szycia grubej skóry,
  • igły tapicerskie.

Ze względu na sposób szycia rozróżnia się także igły do ręcznego szycia skóry i igły do maszyny do szycia skóry. To jednak nie wszystko, ponieważ poszczególne rodzaje tych narzędzi mogą występować w formie standardowej lub samonawlekającej. Ten ostatni wariant charakteryzuje się posiadaniem dodatkowego wyżłobienia wykorzystywanego do nawlekania nici. Znajduje się ono tuż nad ostrzem igły.

Szycie skóry igłą – rozpoznawanie rodzaju igły

Innej igły używa się do szycia elementów siodlarskich, innej do łączenia cienkich płatów skóry w kaletnictwie. Jednak poza tym kryterium ważny jest także rodzaj ostrza.

Najwięcej igieł do szycia skóry wyposażonych jest w tnące ostrze. To standard przede wszystkich w zakresie igieł do maszyny do szycia skóry. Podstawowe oznaczenie to „LL” lub „Leather”. Dysponując maszyną przemysłową lub domową, ale bardziej zaawansowaną z możliwością szycia skór różnymi igłami, otwiera się szeroka droga możliwości kaletniczych.

Wówczas spotkamy się z takimi oznaczeniami, jak LR, VR, LL, D, SD. Rodzaje igieł do szycia skóry różnią się sposobem nacinania materiału i tym, jaki kształt otworu po sobie pozostawiają. W dwóch pierwszych przypadkach mamy do czynienia z rowkami lewoskrętnymi. Standard igły do skóry LL to klasyczne rozwiązanie proste. D to igły o większym nacięciu trójkątnym podobnie, jak SD – otwory tychże są jednak mniejsze.

Sprawdzone igły do szycia skóry

Bez względu na to, czy szukasz igły rymarskiej, szewskiej czy igły kaletniczej, w naszym sklepie na pewno kupisz to, czego potrzebujesz. Proponujemy różnego rodzaju produkty sprawdzone przez nas samych. Skorzystaj z naszego doświadczenia, jak i atrakcyjnych cen, i już teraz wybierz igły do szycia skóry dopasowane do swoich potrzeb.

Scroll to Top