Skóry garbowane roślinnie

Technika garbowania skór roślinnie znana jest od tysiącleci i cały czas była udoskonalana. Powszechnie sądzi się, że skóry garbowane roślinnie są najbardziej ekskluzywne ze względu na specyficzny proces garbowania, który uszlachetnia materiał i nie odejmuje mu żadnych pozytywnych właściwości. Dodatkowo przedstawiana technika jest całkowicie przyjazna dla środowiska naturalnego.

Metodzie roślinnej można poddawać różne rodzaje skór. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się roślinnie garbowana skóra bydlęca, garbowana skóra cielęca i wiele innych. W przeciwieństwie do innych sposobów przygotowywania materiału do obróbki kaletniczej w tym przypadku skóra może być grubsza, mieć nieco więcej masy, a przede wszystkim jeszcze lepiej się starzeć. Rezultaty te szczególnie ważne są dla skóry bydlęcej i skóry cielęcej. Wynika to z bogactwa patyny, której nie pozbawia się w procesie garbowania roślinnego.

Ze względu na najlepsze właściwości uzyskiwane przedstawianą techniką taki proces garbowania ma wpływ na końcowe ceny. Odpowiadają one jednak najwyższej jakości, którą prezentują skóry garbowane roślinnie.

Na czym polega proces garbowania skór roślinnie?

Na wstępie trzeba odpowiedzieć na pytanie, co to znaczy, że skóra jest garbowana roślinnie? Garbowanie roślinne jest naturalnym procesem polegającym na przetworzeniu skóry zwierzęcej (ang. hide) w wysokiej jakości skórę idealną do kaletnictwa i rzemiosła (ang. leather). W przeciwieństwie do innych metod nie stosuje się w ogóle substancji chemicznych. To bardzo istotne rozróżnienie, ponieważ w masowej produkcji artykułów galanteryjnych, obuwia i akcesoriów skórzanych wykorzystuje się powszechnie skóry garbowane, najczęściej bydlęce licowe, z użyciem chromu (VI). O ile chrom jest pierwiastkiem bardzo potrzebnym, o tyle w szóstym stopniu utleniania wykazuje działanie szkodliwe dla zdrowia.

Do garbowania roślinnego używane są wyłącznie garbniki naturalne takie, jak brzeczka z kory, gałęzie czy strąki. Standardowo proces trwa około 30 dni, czasem jednak rozciąga się nawet do kilku miesięcy – w dużej mierze zależy to od zastosowanych składników (np. brzeczki). Nie stosuje się jakichkolwiek środków syntetycznych. Oczywiście przed taką stabilizacją materiału wykonuje się odpowiednie dla rodzaju skór suszenie lub solenie. Następnie skórę się oczyszcza z resztek tłuszczu, pieczołowicie nawilża i zmiękcza.

Rodzaje skór

Garbowanie roślinne przeprowadzane jest na różnych skórach. Popularna jest skóra krowia, jak i skóra cielęca. Za pomocą tej techniki można stworzyć niesamowity w dotyku materiał, jakim jest miękka skóra cielęca, nadająca się do przeróżnych zadań kaletniczych.

Skóry garbowane roślinnie to produkty luksusowe. Idealnie nadają się do dalszych projektów, tworzenia ekskluzywnej i jednocześnie trwałej, wytrzymałej galanterii oraz naturalnego obuwia skórzanego. Nasz sklep CraftPoint z materiałami i akcesoriami kaletniczymi wyposaży cię we wszystkie niezbędne skóry. Najwyższej jakości skóra jucht garbowana wyłącznie metodą roślinną.

Scroll to Top