Groover / Pro Stitching Groover

Groover do skóry naturalnej

Wyposażenie się w dobrej jakości narzędzia kaletnicze to podstawa służąca do stworzenia idealnego, skórzanego dzieła. Jednym z obowiązkowych narzędzi, które powinno znaleźć się w pracowni każdego mniej i bardziej profesjonalnego kaletnika jest dobrze dobrany groover. W ofercie sklepu Craftpoint znajdują się najwyższej jakości groovery, które sprostają wymaganiom najbardziej wymagających klientów.

Groovery – krótki opis i charakterystyka

Groover to narzędzie kaletnicze zaliczane do kategorii narzędzi do szycia skóry. Nie znalazło się tam bez przyczyny – groover jest istotnym elementem procesu szycia w skórze, który musi przebiegać z najwyższą dokładnością i precyzją. Wszystko związane jest z szlachetnym materiałem kaletniczym jakim jest skóra. Niestety czasem bardzo łatwo poszarpać jej strukturę podczas szycia. Wycinanie rowka w skórze z użyciem dobrej jakości groovera ogranicza takie ryzyko do minimum. Dodatkowo chroni ono szew przed przetarciem podczas użytkowania finalnego produktu. Wytworzony rowek pod szew umożliwia gładkie prowadzenie szwów.  Dodatkowym atutem grooverów jest proste wyznaczanie linii szwu, które ogranicza ryzyko powstania nierówności podczas szycia. W tej dziedzinie rzemiosła liczy się dokładność. Groover gwarantuje, że wytworzone szwy będą perfekcyjne w każdym calu.

Rodzaje grooverów

Istnieją różne rodzaje grooverów, które są dopasowane do indywidualnych potrzeb klientów.  Craftpoint w ofercie swojego sklepu bardzo poleca pro stitching groover z regulowaną szerokością ramienia. Dzięki temu może uczestniczyć w wyznaczaniu rowków pod szew dla projektów o różnej wielkości. Wystarczy jedynie odkręcić śrubkę zabezpieczającą i poszerzyć/zwęzić rozmiar ramienia do konkretnej wartości, którą kaletnik chce osiągnąć. Dodatkowo końcówki możemy zmieniać sprawiając, że groover ten nada się do innych zadań.

Groovery mogą być zbudowane z różnorodnych rękojeści. Może to być drewno lub stal. Materiał, z którego zbudowany jest groover wpływa również na całkowitą masę narzędzia. Jedne osoby wolą pracować z lżejszym, a inne z cięższym grooverem.

Czym jest groover?

Groover jest to jedno z wielu narzędzi kaletniczych z kategorii ,,narzędzi do skóry”. Groover jest niezwykle pomocnym dodatkiem, które zapewnia perfekcyjne przygotowanie do procesu szycia. Groover potrafi wyżłobić idealne rowki pod szew sprawiając, że nić nie uszkadza się podczas użytkowania końcowego produktu. Użycie groovera zniweluje efekt pomarszczenia lica przy szwie, co często zdarza się początkującym kaletnikom, którzy używają zbyt dużej siły do szycia.

Czy potrzebuje groovera do prac kaletniczych?

Groover jest bardzo cenionym dodatkiem dla kaletników. Zdecydowana większość pasjonatów tej dziedziny rzemiosła na co dzień korzysta z groovera. Prace kaletnicze wymagają perfekcji w każdym calu. Niektóre projekty po prostu wymagają użycia tego narzędzia. Warto więc zaopatrzyć się chociaż w podstawowy model do swojego warsztatu kaletniczego.

Czy groover ma rozmiary?

W zasadzie groover jest narzędziem charakteryzującym się sporą uniwersalnością. Oznacza to, że większość grooverów dostępnych na rynku posiada możliwość regulacji szerokości ostrza. Dzięki temu kaletnik może wycinać różnorodne rowki pod szew dopasowane do charakterystyki projektu, nad którym aktualnie pracuje. Możemy spotkać na rynku groovery, które posiadają różną szerokość rowka, który wycinają. Najczęstszą spotykaną regulacją jest po prostu szerokość od krawędzi skóry, w której będziemy wycinać rowek.

Ile kosztuje groover?

Ceny groovera zależą w dużej mierze od materiału, z którego jest wykonany. Rynek pokazuje, że groovery z drewnianą rączką są nieco tańsze niż te z metalową. Dodatkowo niektóre z grooverów posiadają możliwość wymiany końcówki i przekształcenia się w edge beveler do fazowania krawędzi skóry. Mimo wszystko za dobry groover płaci się mniej więcej od 40 do 60 złotych.

Jak zabezpieczyć szew w skórze?

Groover jest idealnym narzędziem służącym do zabezpieczenia szwów w skórze. Czasem bywa, że nici przecierają się w trakcie użytkowania produktu. Niestety taki stan rzeczy może pogorszyć efekt finalny i trwałość wykonanego dzieła. Dlatego zabezpieczenie szwów w skórze jest bardzo ważne. Groover wycina rowek pod szew, w którym nić jest bezpieczniejsza i zdecydowanie mniej narażona na przetarcia.

Scroll to Top