Narzędzia do szycia skóry

Każdy „skórorob” doskonale wie, jak bardzo różni się szycie skóry od szycia tkanin. Jeśli pragniemy stworzyć piękny gadżet ze skóry, akcesoria, pochwy, galanterię, czy może nawet obuwie, musimy się wyposażyć zasadniczo w dwie rzeczy: znajomość odpowiedniej techniki szycia skóry i narzędzia do szycia skóry.

Skóra jest znacznie bardziej twarda od pozostałych materiałów, dlatego zwykła igła nie poradzi sobie z tym zadaniem. Podstawowym elementem kaletniczego rynsztunku są akcesoria do szycia skóry w postaci specjalnej, grubej igły. Poznać ją można właśnie po rozmiarach i grubości, alternatywnie zaś czasem po nadruku „LL” lub „Leather”. Nie warto próbować szycia ze skóry z wykorzystaniem produktów dedykowanych do klasycznego szycia, ponieważ mogą one ulec szybko uszkodzeniu.

Jak szyć skórę? Najważniejsze techniki szycia skóry

Szycie ze skóry może być przeprowadzone na kilka różnych sposobów. Pierwsza jest technika całkowicie manualna. Wówczas wykorzystujemy takie narzędzia, jak i specjalną igłę. Zdecydowana większość metod wykorzystuje szydło do szycia skóry.

W przypadku grubego materiału bardzo dobrze sprawdza się szycie skór na dwie igły. Tak, jak sugeruje nazwa, to technika, w której jednocześnie korzysta się z obydwu igieł i szyje przeplatająco, przy czym pierwsze narzędzie zawsze będzie wchodziło w skórę od tej strony, od której zaczęło tworzyć szew i analogicznie dalej.

Oczywiście można również kupić bardziej zaawansowaną maszynę do szycia z opcją szycia skóry. W przeciwieństwie jednak do szycia maszynowego tzw. szef rymarski tworzony ręcznie przy użyciu szydła do skóry jest znacznie bardziej wytrzymały. Nie polega na łączeniu ze sobą nitek, ale skóry ze skórą. Co więcej, to także metoda, która owocuje największym wachlarzem różnych możliwych zdobień.

Narzędzia i zestawy do szycia skóry

Wyposażenie się w narzędzia do szycia skóry to podstawowe zadanie, które stoi przed każdym początkującym kaletnikiem. W tej kategorii umieściliśmy najlepsze narzędzia do skóry, który przydadzą się do tworzenia różnego rodzaju łączeń i szwów. Różnorodny asortyment sprawia, że z pewnością każdy odnajdzie w nim to, czego dokładnie potrzebuje. Dostępne są również zestawy do szycia skóry, które mogą być doskonałym pomysłem na początek, ale nie tylko. Już teraz zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi produktami i składania zamówień!

Czym szyć skórę naturalną?

Akcesoria do szycia skóry naturalnej zależą od metody, którą wybierze kaletnik. Do szycia manualnego potrzeba przede wszystkim dobrych igieł, nici do szycia skóry i narzędzi, które usprawnią i zabezpieczą cały ten proces. Do tej kategorii należą groovery, wybijaki do skóry czy specjalne radełka kaletnicze. Aby przyśpieszyć sobie pracę warto jest wyposażyć się w specjalny konik rymarski umożliwiający proces szycia na dwie igły. Jest to metoda szybsza, precyzyjniejsza i wygodniejsza dla kaletnika.

Jakie wybrać igły do skóry naturalnej?

Igły przeznaczone do szycia w skórze naturalnej powinny być przede wszystkim wytrzymałe. Należy tutaj wybierać dedykowane igły kaletnicze dostępne na rynku. Rozmiar, a w zasadzie długość igły zależna jest od projektu, który chcemy wykonać. Igły do szycia grubej łączonej skóry powinny być zdecydowanie grubsze od tych, którymi szyjemy portfele. Igły mogą mieć końcówki zaostrzone lub stępione. Ze względu na wcześniejsze wybijanie otworów pod szew, często wykorzystuje się igły stępione.

Jakie nici do szycia skóry naturalnej?

Nici do szycia skóry naturalnej powinny być wzbogacone o dodatkową warstwę wosku, która usprawni proces szycia. Dzięki niej nici będą w gładszy sposób przechodzić przez powierzchnię skóry będąc jednocześnie ochronione przed rozwarstwieniem. Jednymi z najlepszych są nici typu Slam bądź Vinymo MBT.

Czym robić otwory pod szew w skórze?

Wykonywanie otworów pod szew w skórze jest pierwszym elementem procesu szycia. Aby wszystko przebiegło zgodnie z kaletniczą etyką na początku należy wyżłobić idealne rowki pod szew w skórze. Używa się do tego narzędzia zwanego grooverem. Kolejnym etapem jest wytyczenie miejsc, w których mają pojawić się otwory. Można to zrobić za pomocą radełka lub przykładając wybijaki do otworów. W konkretnych miejscach umieszcza się specjalne wybijaki do skóry. Za pośrednictwem uderzenia pobijaka wybijak tworzy otwór o określonej szerokości ,,robiąc” miejsce dla nici.
Często spotykanym narzędziem przy tworzeniu otworów pod szew jest szpilorek kaletniczy, nazywany także śrubokrętem kaletniczym, to narzędzie służące do przekłuwania dziurek w skórze lub innym materiałach, które później są zszywane. Szpilorek kaletniczy składa się z metalowego trzpienia z ostro zakończoną końcówką, która jest wprowadzana przez materiał i obracana, aby utworzyć otwór. Zazwyczaj szpilorek kaletniczy ma uchwyt drewniany, który ułatwia kontrolowanie siły, z jaką jest on wbijany w materiał. Jest to narzędzie niezbędne dla kaletników i innych rzemieślników, którzy pracują z materiałami skórzanymi, takimi jak torebki, paski, buty i inne wyroby skórzane.
Scroll to Top