W jaki sposób można łatwo zrobić otwory w skórze? Kilka pomysłów

Robienie linii szwów i otworów w skórze to coś, co każdy doświadczony kaletnik ma za sobą. Większość projektów będzie wymagało nauczania się tej umiejętności. Z kolei jeśli chcemy tworzyć odzież skórzaną i niektóre elementy galanterii, to już musimy opanować te czynności do perfekcji. Jak się za nie zabrać? Czym wyznaczyć linię przeszycia i jak zrobić otwory w skórze? Wszystkiego dowiesz się w tym miejscu. CraftPoint zaprasza do lektury!

Tworzenie linii przeszycia

Przygotowywanie perfekcyjnych rowków pod szwy i tworzenie otworów są podstawowymi elementami pracy każdego rymarza i kaletnika. W tym poradniku rozpoczynamy właśnie od linii przeszycia, czy linii, przez którą docelowo będą przechodzić szwy.

Linia przeszycia zapewnia z jednej strony świetne efekty wizualne i artystyczne, z drugiej natomiast jest praktyczną pomocą przy wykonywaniu dziurek. Po prostu łatwiej później równo wykonać otwory w skórze za pomocą wybijaka widelcowego lub innego narzędzia.

Do tworzenia linii przeszycia używamy groovera rymarskiego. Narzędzie to pozwala na zachowanie perfekcyjnego odstępu od krawędzi. Różnica odległości do końca boku będzie taka sama w każdym punkcie linii. Pamiętajmy jedynie, aby wyposażyć się w dobrej jakości groover, który ma solidną i stabilną końcówkę.

Otwory przy ostrych narożnikach

Przewlekana nić, tworząca szew, powinna podążać za kształtem krawędzi. Aby to było możliwe, staramy się o zachowanie zakrętu w 90 stopni. Tworzenie otworów przy ostrych skosach i rogach skóry naturalnej jest bardzo wymagające. Do przyjęcia są dwie strategie – prostsza i skomplikowana, ale rzetelna. Ta pierwsza polega na takim celowym rozplanowaniu sobie materiału, aby ograniczyć miejsca, które później będą problematyczne pod względem tworzenia solidnego szwu rymarskiego. Druga metoda zakłada użycie zmiennych szydeł i wybijaków celem dostosowania odpowiedniego otworu.

Otwory na ścieg wokół linii zakrzywionej

Za pomocą wybijaka wzdłuż linii szycia przebijamy dziurki przez skórę. W momencie, gdy zbliżamy się do planowanego zakrzywienia, musimy wymienić wybijak na inny – odpowiednio mniejszy. Często sprawdzi się zamiana wybijaka czteroząbkowego na dwuzębowy. Umieszczamy jeden bolec narzędzia w ostatnim otworze, który wykonaliśmy i umieszczamy rowek ściegu w taki sposób, by podążał za krzywizną krawędzi. Tę metodę można zastosować do każdego materiału, przy czym w zależności od rodzaju skóry, na której pracujemy, na początku możemy wybijaka tylko delikatnie dociskać celem oznaczenia miejsca. Do zrobienia dziury w przypadku grubszych skór użyjemy już silniejszego szydła.

Dodatkowe wskazówki

Czasem może zdarzyć się tak, że tworzymy linię szwu i wygląda ona w porządku, równo, jednak któraś z jej końcowych części okazuje się zakrzywiona. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być sposób korzystania z dłuta / szydła / wybijaka. Problem polega na tym, jak głęboko przebijemy się narzędziem przez skórę. Głębokość może wpływać także na różnice odległościowe pomiędzy poszczególnymi otworami. Nie będą to wielkie różnice, ale wystarczające, by oko perfekcjonisty dojrzało je po bacznej analizie! W trakcie wykonywania otworów w skórze oraz pracy nad linią szwów starajmy się przestrzegać następujących wskazówek:

  • zawsze trzymajmy rękę prostopadle do materiału, chyba że projekt wymaga innego wykonania,
  • uważajamy przy wykonywaniu otworów i starajmy się, aby wbicie wybijaka zawsze było na identyczną głębokość,
  • take your time – nigdy nie przyśpieszajmy w trakcie pracy, ale też nie zwalniajmy – tempo wykonywania różnych czynności naprawdę widać w finalnym produkcie!

Przekonaj się na własnej skórze, czy te porady Ci pomogą! Jeśli potrzebujesz profesjonalnych narzędzi rymarskich – znajdziesz je w naszym sklepie!

Strefa polskiego makera

Polecane wpisy

Polecane produkty

PRODUKTY

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ

WYKOŃCZENIE KRAWĘDZI SKÓRY

NARZĘDZIA DO OBRÓBKI SKÓRY

OFERTA SKÓR

NITY I NAPY

PASY ZE SKÓRY

KNIFEMAKING

Przewiń do góry