TOP 5 narzędzi, których potrzebuje kaletnik

Robienie w skórze wymaga głównie dwóch rzeczy: prawdziwej pasji i dobrych narzędzi. W tym miejscu sprawdzisz, którymi narzędziami kaletniczymi powinieneś się najbardziej zainteresować. Zobacz 5 topowych narzędzi, z których na co dzień korzysta każdy kaletnik!

Te narzędzia kaletnicze musisz mieć!

Narzędzi kaletniczych jest wiele. Możesz się o tym przekonać, odwiedzając także jedną z kategorii naszego sklepu CraftPoint. Niektóre są przydatne cały czas, inne tylko przy wybranych projektach.

W tym wpisie przybliżamy 5 najbardziej potrzebnych narzędzi kaletniczych. Poniżej poznasz sposób działania i charakterystykę wood slickerów, grooverów do skóry, koników rymarskich, szydeł i wybijaków. Jeśli nie masz jeszcze któregoś z tych narzędzi, koniecznie rozważ zakup!

  1. Wood slicker

Wood slickery to praktyczne narzędzia do polerowania skóry. Mają kształt drewnianego, niedużego drążka. Niektórym mogą przypominać nieco kubotan używany do samoobrony, przy czym w całości wykonany z drewna.

Slicker jest niezbędnym akcesorium w warsztacie każdego kaletnika. Łatwo się go przechowuje, bo nie zajmuje wiele miejsca, a jeszcze łatwiej się z niego korzysta. Z jego pomocą można skutecznie i szybko polerować powierzchnię krawędzi. Wykorzystanie narzędzia polega na przyłożeniu jednej z części do krawędzi skóry i wykonywaniu ruchów góra-dół. Wood slickery kaletnicze mają kilka grubości wydrążonych z jednej strony tak, aby różne płaty skóry mogły być skutecznie polerowane. Zaspokoi to wszystkie potrzeby, jeśli chodzi o polerkę skóry. Oprócz polerowania drewniany slicker można zastosować do klikania skóry i jej formowania.

Narzędzie jest bardzo przyjemne w użyciu. Można znaleźć je w różnych wariantach rozmiarowych. Jeśli chodzi o materiał wykonania, to najpopularniejsze są jasne wood slickery wykonane z drewna bukowego. Akcesorium to może się przydać także podczas wielu innych pracach.

Wood slicker

 

  1. Groover kaletniczy

Groovery to jedne z najczęściej potrzebnych narzędzi stosowanych w trakcie robienia w skórze. Obowiązkowy element wyposażenia każdego profesjonalisty. Groovery przydadzą się nam zawsze, gdy robimy galanterię skórzaną, odzież i akcesoria ze skóry. Można je zastosować zarówno do materiału naturalnego, jak i do ekoskóry lub innych tworzyw.

Do czego służy groover? Przede wszystkim z jego pomocą zrobisz perfekcyjne otwory potrzebne do wszelkiej maści linii szwów. W ten sposób upewnisz się, że szew będzie równy, co przekłada się na estetykę i trwałość. Szwy przechodzące przez rowki stworzone grooverem zachowają wytrzymałość na dłużej ze względu na gładkie ścianki otworów. Dodatkowo można używać grooberów kaletniczych do robienia różnych wzorów o charakterze dekoracyjnym.

Pamiętaj, by używać ostrożnie groovera, ponieważ jego ostrza są niezwykle ostre. Sprawdź ofertę w naszym sklepie. Groovery występują w różnych wariantach, np. z mechanizmem szybkiego regulowania ostrza, jak i drobniejsze groovery manualne.

Groover z regulacją szerokości ostrza

 

  1. Konik rymarski

Szycie szydełkowe bez konika rymarskiego po prostu nie jest możliwe. Nawet bardzo wprawna ręka nie dałaby rady wówczas stworzyć czegoś, co naprawdę powalałoby jakością. Konik rymarski to kolejne bardzo ważne narzędzie kaletnicze, którego nie może zabraknąć w Twoim miejscu pracy!

Koniki zazwyczaj produkowane są z drewna. Używane są przede wszystkim do szycia siodełkowego (ale nie tylko!), wykorzystującego dwie igły naraz. Na koniku ustawiasz skórę, dzięki czemu jest ona odpowiednio naprężona. W ten sposób jesteś w stanie uzyskać wszędzie taki sam efekt, szyjąc skórę ręcznie. Konik rymarski wygląda niepozornie, ale każdy kaletnik powinien się w niego wyposażyć!

Konik rymarski

 

  1. Szydło

Szydło kaletnicze to niezawodne narzędzie do wykonywania dziur w skórze. Znajdziesz je w różnych wariantach ze względu na grubość końcówki, długość i ogólny design. Szydło jest niezwykle wszechstronnym akcesorium, ponieważ możemy je wykorzystać także do robienia wszelkich sekcji ozdobnych. Dobre szydło kaletnicze nie powinno być zbyt lekkie – dobrze, gdy jest wykonane z drewna, a końcówka ze stali nierdzewnej.

Szydło kaletnicze 12 cm

 

  1. Wybijaki widełkowe do otworów pod szew

Wybijaki to ostatnie na naszej liście TOP 5 narzędzia kaletnicze, ale są ono niemniej ważne od pozostałych. Wybijaki, zwane też potocznie dziurkaczami, występują w różnych wersjach. Widełkowy wybijak przypomina wyglądem widelec. Najczęściej ma cztery bolce o równym rozstawie odległości. Sposób użycia polega na przyłożeniu go do skóry i delikatnym uderzeniu miękko zakończonym młotkiem.

Za pomocą wybijaków widełkowych można zrobić kilka otworów w skórze w jednym momencie. Rowki będą równe i będą miały zachowane idealne odległości między sobą. Najważniejsza różnica między szydłem, grooverem a wybijakiem polega na tym, że ten ostatni gwarantuje wykonanie także tych bardzo niewielkich otworów.

Wysokiej jakości wybijaki widełkowe mają solidny chwyt i mocną budową, która jest niepodatna na wszelkiego typu odkształcenia powstające w trakcie pracy. Uchwyt powinien być polerowany, gładki, a bolce przebijające stalowe.

Wybijaki do otworów pod szew 4mm – zestaw 4 sztuk

 

Wyposaż się w najlepsze narzędzia kaletnicze

Powyższa lista ma charakter subiektywny, a przy wyborze najważniejszych narzędzi kierowaliśmy się własnym doświadczeniem robienia w skórze. Wszystkie powyższe akcesoria prędzej czy później przydadzą Ci się, jeśli masz zamiar regularnie pracować ze skórą naturalną. Znajdziesz je także w naszym sklepie internetowym – zapraszamy!

Strefa polskiego makera

Polecane wpisy

Polecane produkty

PRODUKTY

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ

WYKOŃCZENIE KRAWĘDZI SKÓRY

NARZĘDZIA DO OBRÓBKI SKÓRY

OFERTA SKÓR

NITY I NAPY

PASY ZE SKÓRY

KNIFEMAKING

Scroll to Top