Wybór nici do szycia, ściegów i rodzaje szwów – praktyczne porady do szycia w skórze

Jakich nici kaletniczych używać do robienia galanterii skórzanej? O czym trzeba pamiętać przy robieniu ściegu i szwów? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w tym artykule! 

Wybór nici kaletniczych i ich zastosowanie

Zacznijmy od podstaw, czyli od tego, czego używamy do szycia skóry. Tradycyjne nici w zdecydowanej większości przypadków nie będą się nadawały. Będą one zbyt delikatne, rezultatem czego będą szybkie pęknięcia i słaba wytrzymałość finalnego wyrobu.

Do pracy w skórze należy używać specjalnych nici kaletniczych. Najlepsze propozycje znajdziesz także w naszym sklepie. Wysokiej jakości nici kaletnicze tworzone są z poliestrowych włókien multifilamentowych. Zazwyczaj są one dodatkowo woskowane od zewnątrz. W efekcie produkty te charakteryzują się wyjątkową wytrzymałością na zerwanie i sprawiają, że szycie w skórze staje się łatwiejsze. Co więcej, tego typu produkty nie odbarwiają się w trakcie czyszczenia chemicznego, co jest kluczowe przy tworzeniu odzieży skórzanej.

Zobacz nici SLAM dostępne w naszym sklepie:

nici slam

Dopasowanie szycia do grubości nici

Wybór nici do szycia w skórze obejmuje nie tylko sprawdzenie różnych ofert pod kątem zastosowanych technologii i wytrzymałości materiału. Tajemnicą Poliszynela jest to, że nie można używać tej samej nici do wszystkich wyrobów. I bynajmniej nie chodzi tu tylko o aspekty wizualne (nici w różnych kolorach), ale praktyczne.

Do każdego zadania dobierz nić o odpowiedniej średnicy (ang. thread diameter). Najpopularniejsze rodzaje nici występują w kilku wariantach rozmiarowych. Poniżej przedstawiamy, jaka jest wartość średnicy dla danego modelu nici:

  • No 332 – średnica 0,77 mm
  • No 432 – średnica 0,63 mm
  • No 532 – średnica 0,57 mm
  • No 632 – średnica 0,51 mm
  • No 832 – średnica 0,43 mm

Zazwyczaj im grubsza skóra i im odleglejsze wątki od siebie, tym grubszy materiał jest wymagany. Od tej zasady istnieje jednak kilka wyjątków w zależności od rodzaju wyrabianego przedmiotu ze skóry naturalnej. Najczęściej do galanterii skórzanej, np. toreb i akcesorium, używa się nici o średniej długości średnicy.

Precyzyjne tworzenie szwów przy szyciu skóry

Kolejna porada dotyczy tworzenia szwów. Bez względu na to, jaką nić do skóry wybierzemy, uwagę trzeba zwrócić na konsekwentne tworzenie jednolitych ściegów. Dzięki temu szycie będzie wyglądało delikatniej. Jednolite i drobne ściegi sprawią, że nici będą mniej rzucały się w oczy, co przy większości projektów rzemieślniczych ma pozytywny rezultat dla odbiorców docelowych.

Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na spójność szwów. Każdy ruch narzędzia kaletniczego powinien być nie tylko jak najbardziej precyzyjny, ale możliwie podobny do następnego. Wprawne oko wychwyci bowiem różnice w szwach, które powstają na skutek nierównych ruchów szycia. Spójność szycia przenosi się na szwy.

Technika szycia skóry przy tworzeniu tylnych ściegów

Tylna strona ściegu jest najbardziej problematyczna nawet dla doświadczonych kaletników. Rotacja ściegów zazwyczaj przebiega od przodu do tyłu, co wpływa na ich wielkość, natomiast ważna jest też odległość ściegu od krawędzi materiału. Przy ruchach nadgarstkiem w trakcie szycia, zwłaszcza w momencie rozpoczynania ściegu, następuje obrót od przodu do tyłu, który często będzie zauważalny później. Efektu tego nie można raczej cofnąć, dlatego zaleca się ogromną dokładność. Ruchy rąk możemy jednak wykorzystać także do dekoracyjnego szycia skóry. Doskonałym przykładem jest sposób manewrowania łokciem w trakcie szycia, który przechodzi na górne i dolne obroty ściegu. Tak zwane dryfowanie w przypadku szycia skóry i manewrowania szydłem kaletniczym może być nawet pożądane w przypadku wykonywania projektów artystycznych, ale na początku ważne jest to, aby nauczyć się szyć schludnie i w linii prostej.

Szycie skóry naturalnej – rola szczegółów i ich wykorzystywanie

Najlepsze prace od konkurencji najczęściej nie oddziela kwestia projektu artystycznego i koncepcja, ale jakość wykonania szczegółów i użyta technika. Dlatego pod względem techniki szycia warto eksperymentować. Czasem lepiej użyć cieńszych nici do skóry, czasem lepiej sprawdzą się grubsze. Do niektórych projektów warto zastosować mocniej woskowane produkty. Odróżnienie wyrobu od produktów konkurencji zapewnimy sobie także poprzez użycie nici dwukrotnie skręcanej, która nada ciekawego charakteru.

Pozostałe porady dotyczące szycia w skórze, o których warto pamiętać

Powyżej zebraliśmy najważniejsze informacje o szyciu w skórze, które mogą przydać się przede wszystkim początkującym kaletnikom. Wiadomo jednak, że na tym skóroróbstwo się nie kończy.

Jeśli chcesz stworzyć ciekawą stylizację, skorzystaj z kontrastów. Możesz użyć kontrastowego koloru ściegu, np. jasnej nici do skóry na ciemnej skórze lub czarnej, ciemnobrązowej nici na jasnym materiale. Efekt będzie fantastyczny, ale pamiętaj, że taki wybór mocno wystawia na ocenę Twoje umiejętności szycia – każdy ewentualny błąd będzie bardziej widoczny poprzez zastosowanie kontrastu!

Dobrą metodą jest zastosowanie kontrastów w taki sposób, aby odpowiadały one poszczególnym warstwom produktu. Przykładowo, jeśli tworzymy portfel skórzany, którego wnętrze wyściełane jest beżową skórą, a od strony zewnętrznej mamy brązową skórę licową, to warto użyć beżowych nici na zewnątrz. W ten sposób sprawimy, że nasze dzieło będzie spójne i harmonijne kolorystycznie – znacznie wpłynie to na elegancję.

Kolejna rzecz dotyczy rozmiarów otworów do szycia. Ściegi możemy oznaczyć za pomocą specjalnych szydeł i narzędzi do nakłuwania. Szycie przy mocno zminimalizowanych otworach będzie trudniejsze, ale technika ta sprawi, że całość będzie prezentowała się jeszcze bardziej estetycznie.

Jeśli tworzysz różnego typu paski skórzane, to z pewnością używasz nitów. Nitowanie jest atrakcyjne wizualnie i z pewnością pozwala zaoszczędzić czas. Nie każdy wie jednak, że większość nitów możemy zastąpić szyciem. Zszycie paska zapewni bardziej oryginalny wygląd, niż używanie nitów.

Strefa polskiego makera

Polecane wpisy

Polecane produkty

PRODUKTY

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ

WYKOŃCZENIE KRAWĘDZI SKÓRY

NARZĘDZIA DO OBRÓBKI SKÓRY

OFERTA SKÓR

NITY I NAPY

PASY ZE SKÓRY

KNIFEMAKING

Przewiń do góry