Viking Leatherwork
Mateusz Zięba

vikingleatherwork

Jaka jest twoja supermoc?

Zajmuję się działalnością artystyczną z zakresu kaletnictwa i rymarstwa. W dużym stopniu moja praca opiera się także na współpracy z polskimi knifemakerami, którym to wykonuję różnej maści pokrowce i kabury na noże oraz inne ostrości.

Jak to się zaczęło? Skąd wzięła się ta pasja?

Zainteresowanie tematem pojawiło się razem z innymi hobby, tj rekonstrukcją historyczną. Chęć uzupełnienia stroju o dodatki skórzane, takie jak (kaletki czy pas) zapoczątkowały pasję, która trwa i rozwija się cały czas.

Jaki był twój pierwszy projekt?

Pierwszym wyrobem, z którego rzeczywiście byłem dumny, była właśnie kaletka do pasa, stylizowana na taką, jaką niegdyś używali słowianie czy wikingowie. Aktualnie wykonuję skórzane przedmioty na indywidualne zamówienie. Zakres myślę jest ogromny bo obejmuje portfele, pasy, plecaki, torby męskie i damskie, kabury na broń, pokrowce do noży i inne akcesoria. Istotna dla mnie jest personalizacja każdego projektu, zdobienia i całkowicie ręczne wykonanie, bez użycia maszyn do szycia ,laserów, drukarek , wycinanek i aerografów.

Skąd czerpiesz inspirację do projektów?

Inspiracje przychodzą same, często wynikają one z potrzeby chwili. Zainteresowanie strzelectwem czarnoprochowym zapoczątkowało wykonywanie wyrobów nawiązujących stylistyka do dzikiego zachodu. Pasy typu western, kabury na rewolwery, szelki czy kapelusze to tylko wierzchołek góry lodowej.

Jakie są dla Ciebie dwa niezastąpione narzędzia bez których nie wyobrażasz sobie pracy?

Do pracy używam prostych narzędzi, z których najważniejszy chyba jest nóż tapicerski. Dwie igły i nić to chyba wszystko co potrzeba żeby zrobić prosty projekt.

Jak przebiega proces twórczy (czy masz jakieś rytuały, customowe rozwiązania)?

Oddając się pracy często słucham muzyki, która często nawiązuje do stylistyki przedmiotu który wykonuje. Takie małe zboczenie.

Projekt z którego jesteś najbardziej dumny

Do każdego projektu podchodzę z maksymalnym oddaniem zatem nie mogę wybrać jakiegoś topowego. Każdy staram się publikować na FB i Instagramie. Jeśli projekt nie spełnia moich oczekiwań, trzeba go zrobić od nowa.

Jeśli chcesz skontaktować się z Mateuszem, odwiedź jego profile na Facebooku lub Instagramie:

https://www.facebook.com/ivarfaceless

https://www.instagram.com/viking_leatherwork/

Strefa polskiego makera

Polecane wpisy

Polecane produkty

PRODUKTY

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ

WYKOŃCZENIE KRAWĘDZI SKÓRY

NARZĘDZIA DO OBRÓBKI SKÓRY

OFERTA SKÓR

NITY I NAPY

PASY ZE SKÓRY

KNIFEMAKING

Scroll to Top