Pablo Custom Knives – Paweł Prusaczyk

pablocustom

Jaka jest twoja super moc? Knifemaker/Kaletnik?

Myślę, że z obiema dziedzinami radzę sobie dość dobrze.

Jak to się zaczęło? Skąd wzięła się ta pasja?

Wychowałem się w małej wsi na Podlasiu i jako młody urwis biegało się po lasach z nożem, aby wykonywać proce, łuki, pistolety z patyków oraz podobne zabawki tak dla zabicia czasu. Nóż był nieodłącznym narzędziem i tak do dnia dzisiejszego jako ich wykonawca.

Jaki był Twój pierwszy projekt?

Doskonale go pamiętam, bo miał masę technicznych błędów taki „Gniot”, ale do dnia dzisiejszego jest w moim warsztacie, aby mi przypominał o tym czego nie powinno się robić.

Skąd czerpiesz inspiracje do projektów?

Hmm myślę, że natura, która mnie otacza daje mi największą inspirację. Noże, które wykonuję są typowo nożami terenowymi, dla ludzi którzy kochają obcowanie z lasem, wodą, górami.

Jakie są dla ciebie dwa niezastąpione narzędzia, bez których nie wyobrażasz sobie pracy?

Piec hartowniczy, gdyż poprawna obróbka cieplna jest najważniejsza no i oczywiście moje dłonie.

Jak przebiega proces twórczy (czy masz jakieś rytuały, customowe rozwiązania)?

Myślę, że u wielu kolegów po fachu proces wykonania narzędzia, jakim jest nóż, wygląda bardzo podobnie. Mogą się różnić jedynie techniką wykonania danego etapu. Projekt, obróbka stali na bazie nadania kształtu wraz ze szlifem, otworami następnie obróbka cieplna, czyli odprężenie, hartowanie, odpuszczanie czasami też w zależności od gatunku stali wymrażanie. Po wykonanym procesie hartowania następuje etap wykończenia blanku.
Oprawa w rękojeść i praktycznie końcowym etapem jest wykonanie pochewki ze skóry bądź materiału sztucznego np. Kydex. Etapem końcowym przed spakowaniem do klienta jest nadanie funkcjonalności dla noża, czyli ostrzenie.

Projekt, z którego jesteś najbardziej dumny?

Zasadniczo mam dwa flagowe projekty jest to Hunter, który przeważnie jest wykonywany ze stali narzędziowej 01 lub 80crv2 oraz Bushcraft CLASSIC również że stali nierdzewnej, ale też często ze stali nierdzewnej np AEB-L.

Z Pawłem można skontaktować się poprzez profil na Facebooku:

https://www.facebook.com/PabloCustomKnives

Strefa polskiego makera

Polecane wpisy

Polecane produkty

PRODUKTY

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ

WYKOŃCZENIE KRAWĘDZI SKÓRY

NARZĘDZIA DO OBRÓBKI SKÓRY

OFERTA SKÓR

NITY I NAPY

PASY ZE SKÓRY

KNIFEMAKING

Scroll to Top