Jak zmienić hobby w lukratywny biznes skórzany?

Galanteria skórzana zawsze uchodzić będzie za luksusowy sektor – bez względu na zmieniające się trendy w modzie. Wielu kaletników rozważa rozwinięcie swojego hobby tak, aby stało się dobrze działającym biznesem. O czym trzeba pamiętać, jeśli chcemy zacząć prowadzić działalność?

Tworzenie marki galanterii skórzanej to nie jest łatwe zadanie

Na rynku nie brakuje różnych producentów, mniejszych i większych, zajmujących się tworzeniem galanterii skórzanej. Rynek jest dość nasycony, choć oczywiście z czasem pewne brandy tracą na popularności, a na horyzoncie pojawiają się nowe. Wielu doświadczonych kaletników rozważa rozpoczęcie działalności, ponieważ jest to naturalny sposób na połączenie swojej pasji do robienia w skórze ze sposobem na życie. Jak można się domyślić, wcale nie jest to takie łatwe zadanie, ale do odważnych świat należy. Sprawdź poniżej, o czym według nas warto pamiętać!

Formalności muszą być

Każdy pomysł na biznes trzeba przeanalizować, uwzględniając przy tym istniejące wymogi formalne. Aby szerzej sprzedawać swoje wyroby, będziemy potrzebowali działalności gospodarczej. Forma prowadzenia działalności (jednoosobowa, spółka itd.) zależy już od wielu innych wypadkowych czynników. Warto zainteresować się jednak zwolnieniem z prowadzenia działalności do pewnego progu uzyskiwanych dochodów (oczywiście wciąż wszystkie podlegają obowiązkowi podatkowemu).

Aby nie zwiększać sobie problemów na przyszłość, warto od samego początku zaplanować aspekty organizacyjne. Jeśli masz możliwość skorzystania z pomocy przyjaciela lub członka rodziny, który prowadzi już działalność, warto rozważyć taką opcję! Z kolei przy dalszej działalności samodzielnej pamiętaj o tym, aby dokładnie sprawdzić stawki VAT. Dla wyrobów ludowych i artystycznych ze skóry stawka VAT wynosi jedynie 3%, ale kategoria ta nie jest szeroka i może nie mieścić Twoich produktów. Dobrze skorzystać wówczas z profesjonalnej pomocy doradcy podatkowego, a w niektórych przypadkach przedłożyć do urzędu wniosek o interpretację.

Cierpliwość jest cnotą – i cechą obowiązkową każdego kaletnika

Rozpoczęcie i prowadzenie warsztatu kaletniczego z myślą o tworzeniu produktów, które będziemy sprzedawać, zawsze jest trudne. Trzeba się liczyć z tym, że w pierwszym etapie prowadzenia sklepu z wyrobami skórzanymi liczba zamówień nie będzie nas powalała na łopatki. W praktyce znane są przypadki kaletników – dziś bardzo rozpoznawalnych ludzi z tej niszowej branży – którzy nawet przez 4 pierwsze lata nie otrzymali żadnego zamówienia. Cierpliwość jest kluczem do sukcesu. Inwestuj w marketing i przede wszystkim nie przestawaj się rozwijać w zakresie tego, co najważniejsze, czyli robienia w skórze. Musisz być jednak przygotowany na trudny początek, bo jest to zupełnie naturalne!

Skoncentruj się na zyskach

Gdy już ruszyłeś z działalnością, masz własny mały warsztat kaletniczy, prowadzisz np. niewielki sklep internetowy i zebrałeś już pierwsze zamówienia, możesz pomyśleć o docieraniu do coraz większej liczby odbiorców. Myślenie w kategoriach zysków nie jest zarezerwowane tylko dla korporacji. Im bardziej Ci się powiedzie na tej płaszczyźnie, tym bardziej będziesz mógł się rozwinąć kaletniczo – tworzyć projekty z innych skór, korzystać z innych technik. Twój rozwój jako kaletnika i rozwój Twojego biznesu skórzanego – to wszystko jest ze sobą ściśle powiązane!

Bardzo ważnym aspektem w tym kontekście jest zadbanie o prawidłową organizację czasu. Czas to pieniądz. Patrz na efektywność i postaraj się skupiać na najważniejszych aspektach zgodnie z zasadą Pareto 80/20 – 20% kluczowych działań odpowiada za 80% sukcesu Twojej firmy. Przykłady? Pewnie! Zamiast więc spędzać godziny obsesyjnie szukając idealnej czcionki na wizytówce, skoncentruj się na tym, w jaki sposób zamierzasz przyciągnąć wysokiej jakości ruch do swojej witryny. Zamiast rozważać inny rodzaj szwu w projekcie (jeśli dotychczasowy jest w porządku), przestudiuj ofertę w zakresie nowych rodzajów skór naturalnych, które mogą zainteresować klienta docelowego.

Nie porównuj się z innymi skórorobami

Porównywanie się może być kluczem do obrócenia wszystkiego w wątpliwość. Dobrze, gdy jesteś świadomy tego, co robi i jak działa Twoja konkurencja z branży kaletniczej. Nie przesadzaj jednak nigdy w porównywaniu się do innych. W ten sposób tylko wyrządzisz sobie i swojej pracowni większe szkody.

Trzeba też pamiętać o tym, że to, że ktoś jest w danym momencie na danym miejscu, nie oznacza, że zawsze na nim był. Możliwe, że w początkowej fazie swojego rozwoju radził sobie zupełnie inaczej, możliwe, że gorzej, niż Ty i Twoja pracownia. Miej na uwadze także to, że sukces wyrażany jest w latach. To długie lata intensywnej pracy pozwalają zyskać renomę w kaletnictwie i nie jest to łatwa droga dla kogokolwiek. Im bardziej skupisz się na własnym rozwoju, tym szybciej tę krętą ścieżkę przebędziesz.

Sprawdź, jak naprawdę możesz pomóc swoim potencjalnym klientom

To, co jest najważniejsze, chyba zostawiliśmy na koniec. Często osoby z pasją zaczynają żyć tak, jakby nie widziały niczego poza nią. To ogromny błąd i przeszkoda w prowadzeniu biznesu kaletniczego.
Jeśli chcesz działać szerzej, musisz wyjść do swoich potencjalnych klientów. Poznaj ich potrzeby, sprawdź, czego pragną, co im się podoba, a czego będą unikali. Niezwykle ważne jest poświęcenie czasu na badanie rynku i ustalenie, kto jest Twoim idealnym klientem.

Znajdź rzeczywiste potrzeby klientów i luki na rynku, które wymagają zapełnienia. Wówczas jest tylko kwestią czasu to, kiedy zbierzesz bardzo wiele zamówień. W ten sposób stworzysz zyskowny biznes, który będzie się prężnie rozwijał.

Strefa polskiego makera

Polecane wpisy

Polecane produkty

PRODUKTY

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ

WYKOŃCZENIE KRAWĘDZI SKÓRY

NARZĘDZIA DO OBRÓBKI SKÓRY

OFERTA SKÓR

NITY I NAPY

PASY ZE SKÓRY

KNIFEMAKING

Scroll to Top