Jak prawidłowo cieniować skórę? Korzystanie ze skivera i super skivera

Cieniowanie skóry to zadanie dla osób, które potrafią już jako tako pracować w skórze. Jeśli więc słyszałeś o takich narzędziach, jak skivery do skóry i chciałbyś umieć z nimi pracować, to ten wpis może się przydać! Zobacz, jak prawidłowo cieniować skórę i używać skiverów oraz tzw. super skiverów.

Skiver i super skiver do cieniowania skóry

Skracanie i cieniowanie skóry to trudne zadania. Wymagają ogromnej precyzji, ale jeszcze więcej cierpliwości. Naprawdę nie jest łatwo pracować na solidnym kawałku, wykonując dobrych kilka godzin podobne ruchy ręką i starać się, by wszystkie były dokładne. Nie za głębokie, nie za lekkie i nie krzywe.

Tak czy inaczej jednak – objętość skóry można zmniejszyć. Można ją także cieniować i profilować. Do wszystkich tych zadań używamy najczęściej skivera, czyli specjalnego narzędzia kaletniczego, które co poniektórzy porównują z obieraczką (choć nie jest to najlepsza metafora). Do zmniejszania objętości najlepszy jest jednak rozdzielacz. Skivery i super skivery używane są przede wszystkim do fazowania skóry. Fazowanie staje się bardzo istotne zwłaszcza przy galanterii skórzanej; portfelach czy paskach do zegarków. Za pomocą skivera jesteśmy w stanie nadać oryginalnego charakteru naszemu dziełu, choć narzędzie to jest tak naprawdę znacznie bardziej wszechstronne, niż mogłoby się wydawać na początku.

Skiver – narzędzie kaletnicze do fazowania oraz cieniowania skóry

Standardowy skiver fazuje skórę i zmniejsza jej grubość na konkretnym obszarze. Ma także funkcję zrywania krawędzi, przez co krawędzie będą wyglądały mniej masywnie (oczywiście, jeśli wykonamy tę czynność prawidłowo, bo w przeciwnym wypadku zyskamy bardzo niechlujny efekt). Ze skivera często korzysta się – zwłaszcza do krawędzi i rogów – gdy pracuje się na połączonych, grubszych kawałkach skóry. W takiej sytuacji z odrobiną artystycznej wprawy w ręce można zrobić bardzo ładną podstawę do wykończenia zewnętrznego naszego materiału.

Do wszystkich powyższych zadań używamy podstawowego narzędzia, czyli skievera. Dla średnio-zaawansowanego kaletnika powinno ono wystarczyć do co najmniej 90% projektów. Czasem warto jednak sięgnąć po alternatywę, czyli super skivera. Co to jest super skiver i jak działa?

Super skiver – wzmocniona wersja do zastosowań specjalnych

Super skiever to praktycznie to samo, choć ma nieco inny kształt. Mamy większą głębokość i szerokość cięć. Wszystko jest jakby wzmocnione, tj. wykonasz więcej i szybciej cięć za pomocą skievera, dostosujesz szybciej i wygodniej swój projekt, ale jednocześnie narzędzie to znacznie mniej wybaczy Ci ewentualne błędy. Nie zaleca się stosowania super skivera do skóry cienkiej i średniej. Minimalna rekomendowana grubość skóry licowej powinna wynosić co najmniej osiem uncji.

Skiver do skóry – jak go używać?

Korzystanie ze skivera nie wymaga używania wiele siły, jednak konieczne jest unieruchomienie kawałka skóry, na którym pracujemy. Każdy ma własny styl i preferencje, jeśli chodzi o używanie skivera do skóry. Możliwe, że najwygodniej będzie Ci używać go oburącz, aby zachować większą kontrolę. Wówczas profesjonalne unieruchomienie skóry będzie jeszcze bardziej wymagane.

Druga ważna porada dotyczy głębokości skrawania. Skiver w łatwy sposób może zbyt głęboko utknąć w skórze. Jeśli zdarzy się taka sytuacja, możesz zrobić dwie rzeczy. Po pierwsze, delikatnie wysuń ostrze z najgłębszego punktu i zacznij kierować się w przeciwną stronę. Po drugie, możesz kontynuować skrawanie na głębszym poziomie. Obydwie metody nie są idealne, jednak jeśli zdarzy się taki błąd, trudno z niego wyjść kompletnie bez szwanku.

Pamiętaj też, że pracując na krawędziach, skiver do skóry powinien być ustawiony pod kątem. Tylny koniec skivera można oprzeć o stół i ustawić narzędzie pod takim kątem, aby środek ostrza znajdował się na krawędzi skóry. Zachowanie stabilności jest najważniejszym elementem w trakcie pracy z tym urządzeniem i przekłada się najbardziej na to, czy skóra będzie równa po zakończeniu prac.

Super skiver – najważniejsze porady

Najważniejsza porada jest dość prosta: nigdy nie używaj super skivera, jeśli nie opanowałeś sztuki posługiwania się standardowym skiverem! W tym przypadku to już nie przelewki – super skiver ma naturalne skłonności do “zakopywania się” w skórze, co może być problematyczne i trudne do opanowania dla osób początkujących, jak i bardziej doświadczonych.

Celem uzyskania płaskiej powierzchni, można pokrywać ją częściowymi cięciami. Pamiętaj, że większość narzędzi tego typu skonstruowana jest tak, by centralna część ostrza nurkowała najgłębiej. Pracując na krawędziach za pomocą super skivera, warto rozważyć używanie tylko jego bocznych części.

Bez względu na to, czy uważasz skivera czy super skivera, zawsze przywiązuj należytą uwagę do oczyszczania ostrza. To szczególnie ważne w przypadku skiverów ze względu na to, że mniejsze kawałki skóry mogą się przy nich blokować. Brzytwę skivera do skóry także należy regularnie i – co najważniejsze – równomiernie ostrzyć.

Strefa polskiego makera

Polecane wpisy

Polecane produkty

PRODUKTY

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ

WYKOŃCZENIE KRAWĘDZI SKÓRY

NARZĘDZIA DO OBRÓBKI SKÓRY

OFERTA SKÓR

NITY I NAPY

PASY ZE SKÓRY

KNIFEMAKING

Przewiń do góry