Najczęściej zadawane pytania?

Przede wszystkim z jego pomocą zrobisz perfekcyjne otwory potrzebne do wszelkiej maści linii szwów. W ten sposób upewnisz się, że szew będzie równy, co przekłada się na estetykę i trwałość. Szwy przechodzące przez rowki stworzone grooverem zachowają wytrzymałość na dłużej ze względu na gładkie ścianki otworów.

W zależności od modelu portfele wykonuje się ze skóry 1.2 mm – 2.5 mm.

Wiele zależy od noża (lub innej broni białej) i jego rozmiarów. Małe nożyki, scyzoryki taktyczne i podobne mogą mieć pochwy wykonane ze skóry cienkiej. Standardowo jednak używa się grubsze skóry, np. z przedziału 2.0 mm – 3.0 mm i więcej.

Dobra skóra na kaburę musi być odpowiednio grubsza. Zwykle zaleca się wybór skóry naturalnej o grubości ok. 3.0-5.0 mm.

To część skóry bydlęcej pochodząca z zada. Charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością. Jest zwarta i mniej elastycznych od pozostałych typów. Z tego powodu z kruponów bydlęcych wyrabia się smycze i paski rymarskie.

To połowy kruponu w orientacji pionowej, tj. każdy półkrupon powinien zaczynać się od końca zada. Z półkruponów wyrabia się elementy siodeł takie, jak przystuły i puśliski, a także wiele innych akcesoriów rymarskich.

To wielkopowierzchniowe płaty skóry bydlęcej wykorzystywane głównie w rymarstwie. Półszczupak to połacie skóry, które pozostaje po odcięciu dwóch równoległych boków. Każdy szczupak zawiera więc w sobie krupon i dodatkowo centralny element karku.

Inną dziedziną, która również opiera się na wytwarzaniu produktów ze skór, jest rymarstwo. Zasadniczą różnicą pomiędzy tą techniką a kaletnictwem jest rodzaj wytwarzanych produktów. Rzemieślnicy praktykujący rymarstwo wytwarzają akcesoria jeździeckie, siodła, uprzęże konne oraz skórzane pasy, dlatego osób praktykujących tę sztukę jest znacznie mniej. 

Scroll to Top