6 kluczowych porad, jak poprawić jakość swojego ściegu siodłowego

Szycie siodłowe, czyli używanie ściegu siodłowego (siodełkowego), to popularna technika używana do łączenia płatów skóry. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić swoje efekty – przedstawiamy najważniejsze ulepszenia ściegu siodłowego.

Na czym polega szycie siodełkowe?

Szew siodełkowy jest niezwykle popularną techniką szycia skóry. Metoda ta polega na zszywaniu materiału dwiema igłami – po jednej na rękę. Szyje się w jeden otwór skóry w kierunku do siebie. W praktyce więc dzięki szyciu siodłowemu tworzymy dwa rzędu ściegów w jednym rzędzie otworów. Klasycznie używa się specjalnych nici do szycia skóry, ale ten wybór jest uzależniony od innych czynników, w tym rodzaju tworzonego przedmiotu (zobacz nasz poradnik na blogu o wyborze nici do szycia).

Szew siodełkowy ma mnóstwo zalet. W przeciwieństwie do szwu maszynowego przy ściegu siodłowym nie mamy sytuacji, w której nici się dotykają. Ważną różnicą jest także to, że obciążenie zrywające nie jest na nici, ale na skórze. Gdy zdarzy się pęknięcie w jednym miejscu, szew dalej będzie miał swoje właściwości, a wyrób będzie nadawał się do użytku.

  1. Zacznij od nauki robienia otworów w skórze

Nasz zbiór porad zaczynam od początku, a więc od sztuki tworzenia otworów w skórze, co – wbrew pozorom – nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Otwory na szwy wpływają na to, jak prezentuje się finalny produkt. Z kolei to, co najbardziej determinuje estetykę otworów szwów, to narzędzia, których używamy do ich wydrążenia. Specjalnie dłuta kaletnicze i żelazka będą rozwiązaniem wszelkich trudności w tym zakresie. Jeśli chcesz odpowiednio zadbać o otwory do przewlekania nici, musisz zrezygnować z takich narzędzi, jak widelce, gwoździe czy wiertła, ponieważ nawet przy maksymalnej staranności po prostu nie zapewnią one najlepszych rezultatów. Dedykowane narzędzia do sporządzania otworów w skórze znajdziesz w odpowiedniej kategorii naszego sklepu.

  1. Używaj igieł rymarskich

Szycie skóry metodą siodłową wymaga zastosowania odpowiednich igieł. Jak wiesz, nie wszystkie igły kaletnicze są do siebie podobne. Nie wspominając o tym, jak różnią się od klasycznych igieł do szycia tkanin.

Igły rymarskie to z kolei narzędzia przystosowane do zespalania najtwardszych i najgrubszych elementów skóry. Z tego powodu wykorzystuje się je właśnie w rymarstwie. Kaletnicy tworzący galanterię skórzaną często wybierają grube igły rymarskie do szycia dwiema igłymia – metodą siodłową ze względu na tępe końcówki igieł rymarskich. Sprawia to, że pomimo większej siły takiej igły trudniej jest niechcący przebić samą nić (niestety gdy to się już zdarzy, trzeba często zacząć wszystko od nowa). Kolejny aspekt to wielkość ucha igły. Powinno ono być na tyle małe i podłużne, aby bez żadnego nacisku przechodziło przez otwór i nie poszerzało go. Zastosowanie dedykowanych igieł rymarskich znacznie pomoże każdemu w szyciu techniką siodłową!

  1. Skóra na szew nie może być zbyt gruba

Kolejnym popularnym błędem jest używanie zbyt grubej skóry. Jeśli projekt tego wymaga, to świetnie – nie chodzi o to, aby zmieniać całościowe podejście. Osoby początkujące jednak często zaczynają od zbyt grubej skóry i popełniają przy tym wiele innych pomyłek. Warstwa w której stosuje się szew powinna być lżejsza i cieńsza. Jeśli pracujemy na solidnym kawałku materiału, warto pokusić się starcie krawędzi, po których ma przebiegać szew. Dzięki temu zszywanie siodłowe będzie znacznie łatwiejsze, a rezultat ładniejszy!

  1. Pamiętaj o naprężaniu ściegu

Naprężenie ściegu jest kluczowe, aby można było uzyskać równomierny szew, który w każdym elemencie będzie tak samo wytrzymały. Szycie siodłowe jest techniką, która nierzadko wymaga zastosowania profesjonalnego sprzętu do naprężania ściegu. Rozwiązaniem tego problemu będzie kupno konika rymarskiego. To narzędzie, zazwyczaj drewniane, służące do przytrzymywania płata skóry z myślą o szyciu metodą siodłową.

  1. Używaj tylko wysokiej jakości nici

Wybór nici kaletniczych ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o efekty szycia siodełkowego. Aby szew był odpowiednio wytrzymały, potrzebujesz wzmocnionych nici kaletniczych. Znajdziesz je w różnych wariantach. Popularnym wyborem są produkty woskowane oraz podwójnie skręcane. Pamiętaj jednak, że nić musi być rozmiarowo dostosowana perfekcyjnie do używanej igły tak, aby bez problemu i gładko przechodziła przez ucho.

  1. Dostosuj pozycję pracy na bieżąco

Nie ma znaczenia, jakiego konika rymarskiego używasz do szycia. Zawsze powinieneś na bieżąco zmieniać pozycją w trakcie zszywania. Celem tego jest zachowanie równości w każdym punkcie, co będzie łatwiejsze przy dostosowywaniu pozycji pracy. W trakcie zszywania zawsze miejsce, nad którym aktualnie pracujemy, powinno znajdować się w miarę centralnej części kucyka. Nie powinno zszywać się poza nim, choć możemy mieć taką pokusę, bo to w końcu oznacza szybszą pracę. W tym przypadku jednak szybkość oznacza szkodę na jakości – od tej reguły nie ma żadnego odstępstwa.

Przeanalizuj wszystkie powyższe porady i spróbuj wdrożyć je do swojego sposobu szycia skóry metodą siodłową. Jesteśmy pewni, że od razu zobaczysz pierwsze, pozytywne efekty! Sprawdź także dedykowane narzędzie do tego typu szycia w naszym sklepie!

Strefa polskiego makera

Polecane wpisy

Polecane produkty

PRODUKTY

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ

WYKOŃCZENIE KRAWĘDZI SKÓRY

NARZĘDZIA DO OBRÓBKI SKÓRY

OFERTA SKÓR

NITY I NAPY

PASY ZE SKÓRY

KNIFEMAKING

Przewiń do góry