5 pomysłów na kreatywne hobby

W obecnej rzeczywistości zyskują zainteresowania, którym można poświęcać czas w domu. Naturalnie najbliższe nam są hobby związane z kaletnictwem. Ale można się zdziwić, jak wiele jest innych i poniekąd podobnych. Jeśli zastanawiasz się, jak konstruktywnie i ciekawie zająć wolny czas, poznaj 5 pomysłów na kreatywne hobby!

1. Kaletnictwo, czyli robienie w skórze

Na pierwszy ogień – kaletnictwo, czyli nasza pasja. Zawód kaletnika jeszcze kilka lat temu był całkowicie na wymarciu. Należał do grupy zawodów rzadkich i nie cieszył się dużym zainteresowaniem (podobnie jak np. zegarmistrz). Teraz to się powoli zmienia – zaczyna przybywać osób, których robienie w skórze fascynuje. A jest co fascynować!

Kaletnictwo, czyli potocznie po prostu “skóroróbstwo” lub robienie w skórze, to sztuka tworzenia wyjątkowych przedmiotów z tego luksusowego materiału. W przeciwieństwie do masowej produkcji wyroby kaletnika zawsze są nieco inne. Różnią się w szczegółach, których laik nie dostrzeże, ale wprawne oko już tak.

Można wykonywać różne rzeczy w zależności od tego, w czym czujemy się najlepiej. Paski do zegarków i torebek, paski do spodni, portfele i kabury, materiały ochronne, piórniki… do wyboru, do koloru. Każdy początkujący skórorob powinien jednak zacząć od czegoś prostego. Urok pracy kaletniczej poznamy w momencie, gdy trafią do nas potrzebne materiały (wysokiej jakości skórę i narzędzia kaletniczej kupisz w naszym sklepie CraftPoint).

Gdy mamy już surowy materiał, możemy zacząć go obrabiać. Modyfikujemy rozmiary i krawędzie, by uzyskać pożądany kształt. Naturalną skórę można prawie że dowolnie obrabiać, uszlachetniać i barwić. Wszystko zależy od pomysłu. Przyda się oczywiście zestaw narzędzi. Na początku wystarczy radełko, igły, szydło i ostry nóż. Prędko jednak będzie potrzeba sięgnąć po cęgi, kansjery, rajfery, zbijaki i wybijaki do skóry. Na jeden kawałek skóry poświęcamy maksymalną uwagę. Sprawia to, że takie hobby naprawdę potrafi człowieka całkowicie wciągnąć!

2. Szycie ręczne – proste i zaawansowane

Drugim sposobem na rozwojowe spędzanie czasu z serii “5 pomysłów na kreatywne hobby” jest szycie ręczne. I tu – wbrew pozorom – widzimy ogromne podobieństwo do kaletnictwa, a przynajmniej wielu prac w skórze. Do skór używa się specjalnych igieł rymarskich, które są grubsze i mocniejsze. W wielu przypadkach różnią się też techniki szycia. Ręczne zabawy z nicią z tkaninami i dzianinami mogą być podobnie ekscytujące. Utarło się, właściwie nie wiadomo, kiedy, jakoby szycie ręczne było faux pas – nic bardziej mylnego!

3. Haftowanie – sztuka ozdabiania

Ręczne haftowanie wymaga nie lada przygotować i wprawy, aby móc zobaczyć pierwsze zadowalające efekty. W powszechnej świadomości haftowanie kojarzy się ze wzorami i tradycjami etnicznymi oraz regionalnymi. Nawet nazwy poszczególnych haftów zdradzają w nazwach swe korzenie – np. haft kujawski. W praktyce jednak możemy haftować dowolnie i jakkolwiek. Mogą to być standardowe wzory (na pewno warto zacząć od czegoś prostego), jak i nowoczesne kreacje, abstrakcyjne czy popkulturowe.

Z pewnością przydadzą się specjalne igły do haftowania (z różnymi końcówkami), tamborki, nożyce, odpowiednia przestrzeń. Podobnie, jak z wieloma innymi ciekawymi hobby, w internecie znaleźć można mnóstwo wartościowych materiałów edukacyjnych i szkoleń. Haftowanie jest doskonałym pomysłem na nowe zainteresowanie, zwłaszcza takie, które można w całości wykonywać w domu, nie narażając się na obecnie panujące zagrożenia.

4. Szydełkowanie – trochę jak sztuczka magiczna

Na liście najlepszych pomysłów na rozwijanie domowych zainteresowań nie mogło zabraknąć tej pozycji. Zwłaszcza że idealnie wpasowuje się w kontekst skóroróbstwa i pokrewnych hobby. Szydełkowanie to proces wyrabiania dzianiny (nie tkaniny!) za pomocą szydełka – zazwyczaj metalowego narzędzia zakończonego zaostrzonym haczykiem. Dobór narzędzia to jedna z głównych różnic, pozwalających na odróżnienie szydełkowania od robienia na drutach.

Ta powyższa, chyba najprostsza możliwa definicja, nie zdradza jednak pełnego potencjału tej czynności. Szydełkowanie to w praktyce swego rodzaju sztuczka magiczna, która sprawić może wiele satysfakcji. Wszyscy znamy wiele stereotypów, ale szydełkowanie nie polega na robieniu niezbyt atrakcyjnego, babcinego swetra czy szalików wełnianych dla dzieci. Za pomocą tej techniki można stworzyć praktycznie wszystko. Wzory ażurowe, podkładki pod kubki, ozdoby na ubrania, dekoracje wnętrz i przedmiotów (np. donic, obrazków) – pomysłów jest naprawdę wiele. Z szydełkowaniem jest trochę jak z pływaniem. Podstawy mogą być trudne i należy się ich po prostu nauczyć. Ale gdy już będziemy potrafili unosić się na powierzchnię, będziemy mogli popłynąć w którymkolwiek kierunku!

5. Makrama – jeszcze więcej orientu

Na koniec nieco bardziej orientalna forma, która stanowi świetne uzupełnienie powyższych zainteresowań. Makrama, bo o niej mowa, to sztuka wiązania sznurków bez używania igieł i szydeł. Znana jest od starożytności, a do Europy przywędrowała z Bliskiego Wschodu. Wykorzystując techniki makramy, możemy zrobić unikalne bransoletki i dekoracje. Była niezwykle popularna w erze wiktoriańskiej za sprawą jej charakterystycznego splotu, umożliwiającego tworzenie unikalnych, orientalnych poszew na poduszki i pościeli, firan i obrusów. Oczywiście – tak, jak przy szydełkowaniu – możemy makramę wykorzystać do robienia najrozmaitszych ozdób!

Wszystkie powyższe zainteresowania mogą dawać niesamowitą frajdę. Wzmacniają koncentrację, dokładność i kreatywność. Nie zwlekaj – już teraz wybierz któreś hobby dla siebie!

Strefa polskiego makera

Polecane wpisy

Polecane produkty

PRODUKTY

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ

WYKOŃCZENIE KRAWĘDZI SKÓRY

NARZĘDZIA DO OBRÓBKI SKÓRY

OFERTA SKÓR

NITY I NAPY

PASY ZE SKÓRY

KNIFEMAKING

Scroll to Top