4 sprawdzone metody na wycinacie rogów (narożników) skóry

Zastanawiasz się, w jaki sposób wycinać rogi w skórze? Dobrze się składa! Przedstawiamy 4 sprawdzone przez CraftPoint metody na świetne narożniki. Sprawdź i wybierz taki sposób, który najbardziej Ci odpowiada. 

Cięcie narożników w skórze

Wycinanie perfekcyjnych narożników to wyzwanie – jedno z większych, na jakie trafisz w swojej karierze skóroroba. Szczególnie trudne wydają się narożniki zaokrąglone – ręczne ich wycięcie bez używania zaawansowanych maszyn wymaga wiele praktyki.

Poniżej przedstawiamy cztery sposoby, jak zrobić rogi  w skórze licowej. Wszystkie te metody wymagają posiadania kilku profesjonalnych narzędzi i dobrze przygotowanego stołu do krojenia, wraz z matą do cięcia (np. samogojącą się). Uniwersalna porada do wszystkich tych poniższych sposobów jest jedna: zawsze trzeba zachować cierpliwość i skupić się na krojeniu, a wszystkie ruchy lepiej wykonać dużo wolniej, niż byśmy chcieli, bo prędkość mocno przekłada się na jakość.

  1. Cięcie ostrych rogów prostopadłych

Najłatwiejszy do zrobienia narożnik o klasycznych 90 stopniach. Jeśli nie mamy innych narzędzi, zabrać się możemy za niego przy użyciu linijki i precyzyjnej ekierki. Często zaleca się użycie noża obrotowego, ale w gruncie rzeczy zależy to przede wszystkim od grubości i rodzaju wycinanej skóry. Dobrze jest poćwiczyć trochę na tańszych skórach, zanim przejdziemy do robienia projektu, na którym nam bardziej zależy. Początkowo trudności mogą być napotkane zwłaszcza przy momencie styku obydwu punktów. Jeśli wycinamy skórę w płacie, którego reszta nie będzie nam potrzebna, to pół biedy. Jeżeli jednak cięcie ma wyodrębnić nam właśnie tę zewnętrzną część, trzeba postarać się o dokładność rzędu 0,1 mm!

  1. Cięcie narożników skóry metodą nakładkową

Sposób drugi to tzw. nakładka, czyli dowolny przedmiot o równym zaokrągleniu, który stawiamy na skórę i odcinamy równo z jego krawędziami. Wycinanie bezpośrednio przy nakładce znacznie ułatwi tworzenie rogów zaokrąglonych. Polecamy w tym celu użyć jednorazowego, ostrego noża typu X-Acto, aby nie ryzykować zniszczenia lepszych narzędzi.

Na początku warto zacząć od poprzedniej metody, czyli wyciąć róg o kącie prostym przy użyciu linijki. Następnie postaw nakładkę (może to być np. osłona na śrubę). Nie zostawiaj zbyt dużej przestrzeni pomiędzy nakładką a ostrzem. Jedno powinno być do drugiego zwarte, ale przy zachowaniu prostopadłego sposobu trzymania ostrza. Naciśnij i wykonaj cięcie, wciągając nakładkę, aby zapobiec przesuwaniu się ostrza.

  1. Wycinanie skóry z wolnej ręki

Trzecia metoda jest prawdopodobnie najbardziej wymagająca ze wszystkich tu przedstawionych. Cięcie z wolnej ręki polega na precyzyjnym odwzorowaniu kąta. Jeśli jesteś osobą praworęczną, umieść lewą rękę wewnątrz łuku, a ostrze na jego końcu, bliżej siebie. Następnie, powoli przesuwając ostrze do przodu, obracaj lewą ręką, aby powoli przesuwać skórę. Aby ta metoda zadziałała, ruchy muszą być płynne i nieprzerwane. Jest to niezwykle trudny sposób na tworzenie zaokrąglonych narożników, ale praktyka czyni mistrza.

  1. Cięcie narożników skóry metodą nakładkową

Ostatni sposób jest jednocześnie jednym z bardziej popularnych. Polega na stworzeniu bardzo wielu prostych cięć w obrębie okręgu, który sobie zwizualizujemy. W pewnym sensie jest to sztuczka, ponieważ, niestety, taki zaokrąglony bok skóry nigdy nie będzie w pełni okrągły. Metoda ta doskonale sprawdza się jednak w przypadku większych połaci materiału, jeśli postawimy na zrobienie wielu bardzo dokładnych i bardzo krótkich odcinków prostych. Pamiętaj, aby ostrze prowadzić wciąż prostopadle do skóry. Zaletą tego rozwiązania jest to, że pozwala ono na poradzenie sobie z ewentualnymi błędami, które popełni się w trakcie. Wadą jest niski stopień odwzorowania zaokrąglenia i czasochłonność.

Sprawdź już teraz, która z przedstawionych metod najbardziej będzie leżała Ci w ręce!

Strefa polskiego makera

Polecane wpisy

Polecane produkty

PRODUKTY

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ

WYKOŃCZENIE KRAWĘDZI SKÓRY

NARZĘDZIA DO OBRÓBKI SKÓRY

OFERTA SKÓR

NITY I NAPY

PASY ZE SKÓRY

KNIFEMAKING

Przewiń do góry