3 wskazówki, jak zacząć robić galanterię skórzaną

Chcesz zostać kaletnikiem, ale nie wiesz od czego zacząć? A może znasz już podstawy i rozważasz rozpoczęcie działalności gospodarczej? W każdym przypadku w tym wpisie znajdziesz potrzebne wskazówki. Zobacz, o czym warto pamiętać, gdy chcemy na poważniej zajmować się skóroróbstwem!

Tworzenie galanterii skórzanej – na początku postaraj się nie popełniać błędów innych

Jeżeli dopiero jesteś osobą początkującą, która jeszcze nie zdążyła poeksperymentować w praktyce, to… przede wszystkim czas to zmienić. Galanteria skórzana jest uznawana przez wiele osób za dobry biznes. Naturalnie wielu kaletników rozważa taką działalność, ponieważ może połączyć swoje zainteresowania z uzyskiwaniem dochodów.

Stawianie na niewłaściwe lub niepotrzebne narzędzia, marnowanie pieniędzy, tracenie czasu na samodzielne rozwiązywanie problemów już rozwiązanych (wymyślanie koła na nowo), ostatecznie nauka niewłaściwych technik kaletniczych – to najpopularniejsze błędy popełniane przez początkujących i średniozaawansowanych skórorobów. Dzięki naszemu poradnikowi zobaczysz, w jaki sposób można ich uniknąć. Zaoszczędzisz czas i pieniądze. Zobacz poniżej, o czym trzeba pamiętać przy rozpoczynaniu tworzenia galanterii skórzanej!

  1. Określ rodzaj galanterii skórzanej, którą się interesujesz

NIe wszystkie wyroby skórzane są takie same. Nawet jeśli już wstępnie jesteś przekonany, że robienie np. portfeli jest tym, czego pragniesz, warto dokładnie przeanalizować bardziej szczegółowe aspekty.

Najważniejszy jest styl, ponieważ wpływa on najbardziej na dwa kluczowe czynniki:

  • biznesowe – odpowiadające za to, czy Twój produkt znajdzie nabywców,
  • techniczne – aspekty związane z metodami robienia w skórze.

Dla zobrazowania: zupełnie inaczej wykonywać będziesz galanterię skórzaną tworzoną w klimacie westernu, a zupełnie inaczej produkty skórzane w dekadenckim stylu francuskim. W jednym przypadku będzie używał rustykalnych metod i w praktyce nie będziesz musiał się przejmować wymiarem wszystkich otworów na szwy i innymi niuansami. Swoboda charakterystyczna dla tego stylu będzie atrakcyjna marketingowo, ale także zapewni Ci pewien zbiór zasad na początek, jeśli chodzi o wybór technik i narzędzi kaletniczych.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa, gdy postawisz na modę z drugiego przykładu. Wówczas nie masz możliwości stworzenia czegoś niechlujnego, metody muszą być bardziej wyrafinowane, skóra cieńsza, wypolerowana, szwy atrakcyjniejsze wizualnie.

Te przykłady są zupełnie subiektywne, ale mają na celu zobrazowanie jednej rzeczy: zależności pomiędzy wybraniem konkretnej stylistyki galanterii skórzanej a tym, jakich metod i technik kaletniczych będziemy używali do jej wytworzenia. Pamiętaj więc, aby nie porywać się z motyką na słońce – wybierz styl, który Ci się podoba, ale jednocześnie taki, który faktycznie jesteś w stanie realizować!

  1. Zacznij intensywną praktykę i znajdź wysokiej jakości surowce

Kolejna wskazówka dotyczy używanych materiałów kaletniczych. Jakość to gwarancja sukcesu – ma to zastosowanie w każdej dziedzinie. Szef kuchni nie byłby w stanie sporządzić wykwintnego dania z produktów z supermarketu – pomimo swoich niezwykłych umiejętności. Podobnie jest z kaletnictwem. Jeśli chcesz szyć budzące zachwyt portfele czy fenomenalne paski i torby skórzane, musisz znaleźć najwyższej jakości skórę naturalną.
Zanim jednak kupisz dużo dobrej skóry, poćwicz pewne uniwersalne techniki na gorszych kawałkach. Znajdź je w dobrej cenie i zamów wiele – nigdy nie żałuj pieniędzy na ćwiczenia, bo to ich rezultatu zależy Twój przyszły sukcesu. Im więcej praktyki, tym lepiej.

  1. Opanuj wybrane techniki kaletnicze do perfekcji

Ostatnia z najważniejszych uwag dotyczy metod tworzenia wyrobów skórzanych. Można ją podzielić na dwie osobne porady, które idealnie się uzupełniają.

Po pierwsze – eksperymentuj i naucz się wszystkich podstawowych technik robienia w skórze. Poświęć trochę czasu na opanowanie metod szycia, wycinania i polerowania skóry. Przeanalizuje wszystkie możliwe techniki, aby znać całą gamę możliwości. Zaopatrz się także we wszystkie podstawowe narzędzia kaletnicze.

Po drugie – poświęć jeszcze więcej czasu na praktykę i opanowanie do mistrzostwa tych technik, które będą najbardziej potrzebne w realizowanych projektach. Jeśli chcesz tworzyć galanterię skórzaną, to prawdopodobnie będziesz musiał się skupić na wycinaniu i szyciu skóry oraz na pracy z krawędziami. Ważne będzie także zadbanie o estetykę, czyli wszelkie procesy wykończeniowe.

Ten ostatni zbiór rzeczy powinieneś nie tylko wiedzieć, ale opanować do mistrzostwa. Czas, który na to poświęcisz, nie będzie czasem zmarnowanym. Przekonaj się o tym na własnej skórze!

Strefa polskiego makera

Polecane wpisy

Polecane produkty

PRODUKTY

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ

WYKOŃCZENIE KRAWĘDZI SKÓRY

NARZĘDZIA DO OBRÓBKI SKÓRY

OFERTA SKÓR

NITY I NAPY

PASY ZE SKÓRY

KNIFEMAKING

Przewiń do góry